ФИНАНСИИ

Кинг предупредува за ризиците од манипулација на девизните курсеви

Гувернерот на Англиската централна банка (АЦБ) Марвин Кинг изјави дека групата на земјите од Г-20 мора да продолжи со напорите за решавање на глобалните нерамнотежи, бидејќи се повеќе земји почнаа да ги користат девизните курсеви како основен инструмент на монетарната политика, пишува Bloomberg. Откако договорија програма за економски стимулации во …

Повеќе »

ThyssenKrupp објави загуба од 5 милијарди евра

ThyssenKrupp излегува на нето загуба од 5 милијарди евра во финансиската година, откако дојде до отпишување на 3.6 милијарди евра од вредноста на своите операции во Бразил и САД, со што тие станаа најлошите инвестиции во историјата на германскиот конгломерат, соопшти Financial times. Аналитичарите прогнозираат дека ThyssenKrupp ќе излезе на …

Повеќе »

Полски компании пред одлука за инвестирање во Македонија

Македонски земјоделски и конзервирани производи, како и македонското вино може да се најдат на полскиот пазар. Од организираните директни состаноци меѓу македонски и полски компании, како и промоциите што ги прави Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, полските компании покажале најмногу интерес за овие производи, а зголемен број …

Повеќе »

Електричните автомобили – поекономични во одружувањето!!!

Електричните автомобили ги компензираат повисоките цени со пониски трошоци за одржување, покажа новото истражување, цитирано од ДПА. Во споредба со возилата со дизел или бензин моторите, цените за рутински преглед на електричните автомобили се покажаа со просечно 35 проценти пониски. Податоците беа објавени од Институтот за автомобилската (IFA). Тие се базираат …

Повеќе »

Богатството на домаќинствата во САД продолжува да расте

Во третиот квартал нето состојба на домаќинствата и организациите e непрофитна во земјата, и е зголемена за 1,72 трилиони долари до 64,8 трилиони долари, пренесува инвестор. Богатството на домаќинствата во САД се зголемило во текот на третиот квартал благодарение на растот на цените на акциите и становите кои ја засилуваат …

Повеќе »

Нов раст на берзите во Азија

Главните индекси на повеќето од азиските берзи пријавија зголемувања во втора половина од 2012, откако податоците за секторот на услугите и за фабричките нарачки во САД ги надминаа очекувањата. На пазарите во Хонг Конг и Кина, сепак имаше мал пад по вчерашните силни растови, соопшти Bloomberg. Во Јапонија Nikkei 225 …

Повеќе »

Deutsche Bank не изјавила загуби во износ од 12 милијарди долари за време на финансиската криза!

Тројца поранешни службеници на финансиска институција пред американската Комисија за хартии од вредност и берзите, тврдат дека Deutsche Bank не изјавила загуби во износ од 12 милијарди долари за време на финансиската криза, објави Financial Times. Од Deutsche Bank коментираат дека веќе биле предмет на “внимателно и целосна истрага” и …

Повеќе »

Apple изгуби $ 34.5 милијарди пазарна капитализација за еден ден

Apple ја намали својата пазарна капитализација со $ 34.5 милијарди. Акциите на компанијата регистрираа најголем еднодневен пад од четири години. Тие се намалија за повеќе од 6% само во рамките на вчерашниот ден, соопшти агенцијата Reuters. Во моментов нивната цена за акција е $538.79, а тоа е далеку од претходната …

Повеќе »

Пешевски: Инвестициите во Македонија растат

Глас на Америка: Какви се очекувањата од промоцијата на еден ваков собир во Лос Анџелес? Пешевски: Очекувањата се да информираме што поголем круг на инвеститори за можностите на Македонија; да ја раскажеме приказната за Македонија, која трпи големи позитивни промени во последните 5-6 години; да го разбудиме нивниот интерес; да …

Повеќе »