ФИНАНСИИ

Бесими: Донесен првиот среднорочен буџет, удвојување на растот и намален дефицит на среден рок

Економијата се проектира да расте со стапки од 4 – 5 отсто од БДП во следните пет години или двојно повисоки во однос на изминатиот период, додека буџетскиот дефицит или јазот помеѓу приходите и расходите ќе се намалува до 2 проценти од БДП во 2025 година, односно ќе биде под …

Повеќе »

Донации за социјално ранливи категории граѓани во Струмица и Радовиш

Општинските организации на Црвен крст во Струмица и Радовиш денеска донираа новогодишни пакетчиња и пакети со хигиена на социјално ранливи категори граѓани и семејства. Во Радовиш донацијата е на компанијата „Јован Петрол Оил”, а новогодишните пакетчиња волонтерите на Црвен крст ќе ги поделат на деца од социјално загрозени семејства од …

Повеќе »

Граѓаните можат да ја користат поддршката од 6.000 денари во било кој период без рокови и ограничувања, потсетуваат од Владата

Владата потсетува дека граѓаните, кои ќе добијат 6.000 денари еднократна поддршка, може да ја користат во кој било период без рокови и ограничувања. Станува збор, како што наведуваат во соопштение, за околу 300.000 граѓани кои средствата ќе ги добијат на трансакциска сметка. – Тоа се пари наменети за граѓаните на …

Повеќе »

Бензините поскапи, а дизелот поевтин за половина денар по литар

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивата се намалува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,34 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 …

Повеќе »

ЕИБ: Кредитна линија од 65 милиони евра за Западен Бакан и Република Северна Македонија

Европската инвестициска банка (ЕИБ) и групацијата ПроКредит се договорија за нова кредитна линија од 65 милиони евра за поддршка на малите и средни претпријатија (МСП) на Западен Балкан и за забрзување на нивното закрепнување од кризата со КОВИД-19, јави дописникот на МИА од Белград. -Оваа трансакција го обезбедува неопходното финансирање …

Повеќе »

Итно дејствување од надлежите институции бараат оштетените штедачи од Еуростандард банка

Оштетените штедачи од Еуростандард бараат од надлежните ведаш да дејствуваат и да преземат соодветни чекори за санкционирање на, како што наведуваат во соопштение, главните организатори на криминалот во банката. -Доказите за криминалот се веќе одамна во нивни раце. Тие се јасни и недвосмислени. Во тие документи се гледа кој се …

Повеќе »

СДСМ: Продолжуваме со солидарност на дело – 283.000 граѓани деновиве добиваат финансиска помош од 6.000 денари

СДСМ во време на кризата со коронавирусот не отстапува од своите заложби за солидарност, хуманост и меѓусебна поддршка и грижата за секој еден граѓанин, за секоја една компанија. Институциите со одговорни навремени политики, преку четири пакети економски мерки им помогна на илјадници претпријатија да ги задржат своите бизниси, да ги …

Повеќе »

Нова цена на горивата од полноќ

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на  Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголеми за 1,00 денар/литар минатиот понеделник. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намали за 0,081 ден/кг. Од 15.12.2020 година …

Повеќе »

На веб страницата „Купувам домашно” објавени дел од листите на граѓани кои ќе добијат по 6000 денари помош од Владата

На веб страницата „Купувам домашно” активирана е можноста граѓаните да проверат дали ги исполнуваат условите за да добијат по 6000 денари од четвртиот пакет владини мерки за справување со последиците од Ковид 19. Се уште не се ажурирани податоците за самохраните родители, филмските работници и естрадните уметници. Листите за нив, …

Повеќе »