ЛОКАЛНО

Еве колку новозаболени од коронавирус има денеска кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-12, Штип-6, Прилеп-6, Тетово-2, Струга-2, Велес-2, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-2, Гевгелија-5, Струмица-10, Крива Паланка-2, Кочани-5, Пробиштип-1, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-8, Кичево-2, Ресен-2, Неготино-2. Денеска Институтот за …

Повеќе »

Еве колку нови случаи се регистрирани денеска во нашата земја

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-16, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-2, Велес-3, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-6, Гевгелија-4, Струмица-11, Радовиш-1, Кочани-15, Пробиштип-1, Пехчево-1, Валандово-3, Виница-2, Делчево-3, Свети Николе-5, Кичево-2 и Неготино-1. Денеска Институтот за јавно …

Повеќе »

Општина Виница ќе го подобрува водоснабдувањето со грант од Европската инвестициска банка

Советот на општина Виница на денешната седница донесе одлука за давање согласност и овластување на градоначалникот да потпише договор за грант со Европската инвестициска банка за подобрување на водоснабдувањето. Парите ќе бидат наменети за проширување на капацитетот на постојната филтер станица за вода, како и за поврзување на селото Лески на градскиот …

Повеќе »

Општина Кавадарци субвенционира набавка на велосипеди и еколошки грејни тела

Општина Кавадарци во рамки на буџетот субвенционира купување велосипеди и еколошки грејни тела. Вкупната сума е еден и пол милион денари. Ваква одлука изгласа денеска Советот на општината. – Максималната субвенција за купување велосипеди е три илјади денари, а за грејни тела 15 илјади денари, појасни кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. …

Повеќе »

Во гевгелиско 25 пациенти со сериозни здравствени проблеми предизвикани од Ковид-19

Зголемениот број инфицирани од коронавирусот во последните две недели во гевгелиско за епидемиологот Сашо Олумчев од Подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија е очекуван со оглед на големиот број граѓани кои се вратија од годишни одмори, има собирање на младите по дворовите, се одржуваат забави и концерти. …

Повеќе »

Еве колку новозаболени од коронавирус има денеска кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-58, Куманово-5, Дебар-2, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-5, Струга-6, Велес-1, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-6, Струмица-14, Кочани-18, Пробиштип-1, Берово-4, Валандово-4, Делчево-3, Свети Николе-3, Кичево-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »

Инфо-штанд на ЦИВИЛ за европските вредности и интеграции во центарот на Скопје

Скопје, 24 септември 2020 (МИА) – Невладината организација ЦИВИЛ денеска со почеток во 12 часот, во центарот на Скопје, кај кафулето Гарсон, ќе одржи инфо-штанд посветен на промоција европските вредности и интеграции. „Европа е наш дом” е проект посветен на мониторинг, застапување и јакнење на јавната свест во повеќе области, …

Повеќе »

Почнуваат „Деновите на македонскиот мед 2020″

Скопје, 24 септември 2020 (МИА) – На улица „Македонија” во Скопје денеска ќе биде организрано свечено отворање на манифестацијата „Денови на македонскиот мед 2020″. Овие 16-ти по ред „Денови на македонскиот мед” ќе ги отворат министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ Како што соопшти организаторот …

Повеќе »

Колку новозаболени од ковид 19 има денес кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-7, Дебар-4, Штип-1, Прилеп-15, Тетово-13, Струга-4, Велес-3, Битола-6, Охрид-5, Кавадарци-5, Гостивар-9, Гевгелија-3, Струмица-7, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Кочани-20, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-4, Делчево-5, Свети Николе-3, Ресен-2. …

Повеќе »