ЛОКАЛНО

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, Струмица-2, Кочани-5, Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Берово-1, Делчево-1, Свети Николе-6, Кичево-4. Починат е пациент од …

Повеќе »

Гевгелиската Смоквијада годинава ќе се одржи онлајн

Гевгелија,12 август 2020 (МИА) – Традиционалната, 14-та по ред манифестација ,,Смоквијада” поради пандемијата на коронавирусот годинава нема да се одложи, но ќе се одржи онлајн,потврдија денеска организаторите од граѓанското здружение „Тера” од Гевгелија. Варењето во живо на деликатесното слатко од зрели питоми смокви кое се организираше на Градскиот стадион во …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со Ковид 19 денес се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-8, Струга-6, Битола-3, Охрид-2, Гостивар-13, Крива Паланка-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Македонски Брод-3, Берово-1, Виница-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-18. Денеска Институтот за јавно здравје …

Повеќе »

Тој 40 денови со залепена уста молчи против рудникот Иловица

  Точно 40 денови, или безмалклу месец и половина. Толку трае перформативниот протест со молк на активистот и актер, Стојан Велков – Трн. Почнува со возење велосипед по поладневните часови, од родното Босилово до Струмица. Потоа, еден час поминува на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица, каде со залепена уста и …

Повеќе »

Од утре повторно промена со времето: Еве што не очекува

Скопје, 11 август 2020 (МИА) – Од утре следува период кога во претпладневните часови ќе преовладува сончево време, а во попладневните на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат за време на викендот. Минималната температура во следните три дена ќе биде од 12 …

Повеќе »

НЕ ГИ ПАЛЕТЕ СТРНИШТАТА – ГРАД СКОПЈЕ БЕСПЛАТНО ПОДИГА ОСТАТОЦИ ОД БЕРБА

  Градот Скопје ја продолжува кампањата за бесплатно собирање на остатоците од берба за да се спречи палењето на стрништата, а со тоа да се заштити воздухот од загадување. Заинтересираните граѓани може да се јават на телефонскиот број 071 395 395 и да договорат бесплатно подигање на органскиот отпад. Оваа …

Повеќе »

Штип годинава нема да ја организира манифестацијата штипска „Пастрамајлијада”, додека фестивалот „Макфест” за првпат ќе се одржи на отворено

Одлуката е донесена поради пандемијата и посебните протоколи за организирање на вакви настани. Градоначалникот Благој Бочварски вели дека „Макфест” годинава слави 35 години од постоењето и оти и пред да започне состојбата со корона вирусот сакале овој јубилеј да биде посебен бидејќи тоа го заслужуваат и изведувачите и гледачите. – …

Повеќе »

Општина Дојран секој ден ги спроведува заштитните мерки од коронавирусот

Гевгелија, 6 август 2020 (МИА) – Од самиот почеток на пандемијата што ја предизвика опасниот Ковид-19, па и за време на изминатиов Илинденски продолжен викенд, Општина Дојран и Кризниот штаб во соработка со надлежните служби, комуналните редари и членовите на граѓанското здружение „Профицио” секојдневно ги применуват заштитните мерки од опасниот …

Повеќе »

Регистрирани 340 прекршоци за неносење маски во изминатото деноноќие

Скопје, 5 август 2020 (МИА) – Регистрирани се 340 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија. Од Министерството за внатрешни работи и денеска апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со …

Повеќе »