ЛОКАЛНО

Општина Куманово објави повик за вклучување во проектот „Креирање можности за работа за сите”

Куманово, 21 август 2020 (МИА) – Општина Куманово ги повикува заинтересираните невработени лица да се вклучат во проектот „Општинско-корисна работа-СДЦ”, проект „Креирање можности за работа за сите” за работно ангажирање со скратено работно време, објави денеска Општината. Заинтересираните ќе бидат ангажирани седум месеци и преку програмата треба да се стекнат …

Повеќе »

Во текот на изминатото деноноќие регистрирани се 501 прекршок за неносење лична заштита на лице

Во текот на изминатото деноноќие (20/21.08.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 501 прекршок. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Повеќе »

Троцифрен број и денес со новозаразени од Ковид-19 кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-55, Куманово-12, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-1, Велес-2, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-1, Крива Паланка-2, Кочани-1, Пробиштип-1, Берово-1, Виница-3, Делчево-2, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-4. Денеска Институтот за јавно …

Повеќе »

Во Струмица 25 активни случаи на Ковид-19

Струмица, 20 август 2020 (МИА) – По вчерашните два нови случаи на заразени со Ковид-19 во Струмица, бројот на активни случаи се искачи на 25, соопштија од Центарот за јавно здравје во тој град. -Станува збор за момче на 24-годишна возраст и жена на возраст од 37 години. И двајцата …

Повеќе »

За една недела отстранети 191 непрописно паркирани возила од јавните површини

Скопје, 20 август 2020 (МИА) – Пајак службата во текот на изминатата недела од јавните површини во Скопје подигнала 191 возило. – Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 20 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 171 возило по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: …

Повеќе »

Колку нови случаи на Ковид-19 се регистрирани денеска кај нас ?!

Скопје, 19 август 2020 (МИА) – Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-45, Куманово-18, Дебар-1, Штип-11, Прилеп-3, Тетово-2, Струга-4, Велес-4, Гостивар-9, Струмица-2, Виница-2, Делчево-4, Свети Николе-3. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 112 оздравени …

Повеќе »

ЈКП „Тетово” овозможи плаќање на комуналните сметки преку интернет

Тетово, 19 август 2020 (МИА) – Јавното комунално претријатие „Тетово” од вчера има нова верзија на своја веб страница на која може преку интернет да се плаќаат комуналните сметки, како и да се оствари комуникација со вработените за други работи. – Покрај електронското плаќање, веб страницата на претпријатието нуди можност …

Повеќе »

За неносење маски 429 казни во изминатите 24 часа

Скопје, 19 август 2020 (МИА) – За неносење лична заштита на лице регистрирани се 429 прекршоци во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија. До граѓаните од Министерството за внатрешни работи апелираат да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Повеќе »

Еве колку нови случаи со Ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1742 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-40, Куманово-6, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-4, Битола-3, Охрид-6, Кавадарци-2, Гостивар-18, Струмица-1, Пробиштип-2, Берово-1, Виница-5, Делчево-4 и Кичево-7. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 152 оздравени пациенти од: Скопје-87, …

Повеќе »