ЛОКАЛНО

Шилегов и ја предаде должноста на Арсовска

Во просториите на Град Скопје, денеска се одржа примопредавањето на функцијата градоначалник каде досегашниот прв човек на градот Петре Шилегов и ја предаде должноста на новата градоначалничка Данела Арсовска. Изјава по настанот даде само Шилегов, кој истакна дека ја запознал Арсовска со основните работи битни. – Јас очекувам дека бргу …

Повеќе »

Карпош победник во Изборот на Најеко општина 2020

Скопската Општина Карпош е победник на „Изборот за Најеколошка општина“ за 2020 година, преку конкурсот кој традиционално го распишуваат Пакомак и Балкан еко институт. Покрај Карпош како победничка општина, помеѓу трите најеко општини се најдоа уште Општина Кочани и Општина Крива Паланка. Сите три општини ќе бидат наградени од страна …

Повеќе »

Изречени 128 санкции за брзо возење на автопатот Куманово – Скопје – Велес

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата вчера спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 128 возила. Од нив, 23 возила се движеле со брзина над 50 километри на …

Повеќе »

Свечена литургија во Храм „Св. Великомаченик Димитриј“-Битола по повод јубилејот 40 години архиерејска служба на митрополитот г. Петар

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, утрово со свечена литургија во Храмот „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола го одбележува јубилејот 40 години архиерејска служба на митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски, г. Петар. Митрополитот г. Петар на тронот на Преспанско-битолската епархија доаѓа во 1981 година, по претходен …

Повеќе »

Градоначаникот Ѓорѓиевски на работна средба со претставникот од Групацијата ТАВ

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, во својот кабинет оствари средба со тимот од ТАВ ТЕПЕ АКФЕН, предводен од нивниот технички менаџер, Емрах Тосун. На состанокот се разговараше за степенот на реализација на проектот финансиран од Групацијата ТАВ, за кој на Општина Кисела Вода и’ беа одобрени средства во …

Повеќе »

Герасимовски ја презема функцијата: Чесно и одговорно ќе раководам со општината

Горан Герасимовски ја презеде функцијата градоначалник на општина Центар. Вчера досегашниот градоначалник Саша Богдановиќ му ја предаде канцеларијата со детални информации за проектите во тек. Тој го запозна Герасимовски за функционирањето на општината, работата на администрацијата и другите тековни и секојдневни работи во општинската зграда. Герасимовски изрази благодарност за досегашното …

Повеќе »

Претпладне со слаба магла и ниска облачност, а попладне сончево со умерена облачност

Времето ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена локална облачност. Претпладне вдолж Повардарието ќе има значителна ниска облачност, која попладне ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 12, …

Повеќе »

Ѓорѓиевски потпиша и лично достави 100 решенија за легализација во Кисела Вода

Првата седмица од преземањето на градоначалничката функција, градоначалникот Орце Ѓорѓиевски ја заокружи со 100 потпишани решенија за легализација. 100 Семејства од општина Кисела Вода синоќа лично од него и од тимот составен од дел од администрацијата и дел од советниците од Советот, го добија документот со кој нивниот објект стана …

Повеќе »

Прилеп одбележува 77 години од ослободувањето

Со полагање свежо цвеќе пред спомениците на Методија Андонов-Ченто, првиот претседател на президиумот на АСНОМ, на Кузман Јосифоски-Питу, на Могилата на непобедените и пред споменикот на „Песјобрдце“, каде се воделе завршните борби за ослободувањето, Прилеп го одбележа 3 Ноември, Денот на ослободувањето на градот. Пред спомениците и спомен-обележјата се поклонија …

Повеќе »