ЛОКАЛНО

Подобрено осветлувањето на Гевгелија со нови лед сијалици

Од влезот на Гевгелија до кружниот тек на булеварот, заврши акцијата за замена на старите натриумови со нови 95 лед сијалици кои овозможуваат подобро осветлување и заштеда во потрошувачката на електрична енергија од 612.000 денари годишно. Покрај ова променети се и лед арматурите во продолжение од кружниот тек до крајот …

Повеќе »

Отворањето на границата ќе го заживее Дебар

Жителите од двете страни на македонско-албанската границата, но и сопствениците на објекти од трговска, угостителска и другата услужна дејност, со нетрпение ја очекуваат одлуката на Владата на Северна Македонија за отворање на границата, откако од 1 јуни тоа го направи Владата на Република Албанија. Со отворањето на границата дебрани очекуваат …

Повеќе »

Три милиони денари доби Општина Кочани за мерките за намалување на аерозагадувањето

тина Кочани доби три милиони денари и одобрени два проекти за хортикултурно уредување на училишни дворови по јавниот повик на Владата на Република Северна Македонија за реализација на Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2020 година. Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и градоначалникот на Кочани, Николчо …

Повеќе »

Градоначаникот на Чаир позитивен на Ковид-19

Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на Ковид-19. – По извршениот тест вчера за можноста на заразен со Ковид-19, ве информирам дека резултатот е позитивен. Чувствувам жалење за сите вас со кои сум имал контакт. Заедно ќе го надминеме и ова!, напиша …

Повеќе »

Богдановиќ на средба со угостителите од Центар

Скопје, 2 јуни 2020 (МИА) – Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ денеска се сретна со претставници на угостителите од општината, со цел успешно и ефикасно организирање на работата на угостителските објекти во услови на криза. На состанокот присуствуваа и инспекциските служби од општината, командирот Милисав Мијаличиќ од Полициската станица – …

Повеќе »

Голем интерес за субвенционирање велосипеди во Струмица

На првиот ден од објавувањето на јавниот оглас за субвенционирање за купување нов велосипед од страна на Општина Струмица 52 граѓани поднеле апликации за субвениции, соопштија од Општината. -Вчера до 16 часот, 52 граѓани поднеле апликации за субвенции, а во текот на денешниот ден бројката на заинтересирани постојано расте, информираат …

Повеќе »

Скопје со најмногу активни случаи на КОВИД-19, најголем дел се во Чаир и Сарај

Најмногу активни случаи на болни од КОВИД- 19 има во Скопје, по што следуваат Тетово, Штип, Куманово и Велес. Податоците на Институтот за јавно здравје покажуваат дека во земјава моментално има вкупно 606 активни случаи. Од нив, 298 се во Скопје, 83 во Тетово, 68 во Штип, 55 во Куманово …

Повеќе »

Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

Граѓаните кои ќе користат јавен превоз мора да носат заштитни маски, а автобусите задолжително редовно да се дезинфицираат. Превозниците треба да водат сметка и за бројот на патниците што ќе се превезуваат, а максимална искористеност, според владината уредба, е до 50 отсто од капацитетот на возилата. ЈСП Скопје соопшти дека …

Повеќе »

Во кои општини е можно воведување карантин ?!

Согласно сите анализи констатирано е дека нема неконтролирано ширење на вирусот. Денеска се разговараше за евентуално воведување дополнителни рестриктивни мерки, но заеднички став беше дека ќе се почекаат податоците од следните два до три дена и потоа ќе се носи одлука. Во меѓувреме поинтензивно МВР да работи на контрола на …

Повеќе »