ЛОКАЛНО

Еве колку новозаболени има денеска кај нас со Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 464 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-3, Штип-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Охрид-2, Гостивар-2, Крива Паланка-1, Кочани-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравени пациенит од: Скопје-41, Куманово-34, Штип-5, Прилеп-6, Тетово-13, Велес-1, Охрид-3, …

Повеќе »

Во Гевгелија регистрирани рекордни осум новозаболени од коронавирусот во еден ден

Гевгелија,14 септември 2020 (МИА) – Според извештајот на Институтот за јавно здравје, Општина Гевгелија со новонотираните осум новозаболени лица,го собори дневниот рекорд на инфицирани од Ковид-19 во еден ден, потврдија од Подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија од каде велат дека од почетокот на пандемијата до денеска …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1253 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-17, Куманово-13, Прилеп-11, Тетово-10, Струга-5, Велес-2, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-7, Гевгелија-7, Струмица-2, Крива Паланка-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-1, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-2, Ресен-2. Денеска Институтот за јавно …

Повеќе »

ЕКО ДРОН ПАТРОЛА НА ГРАД СКОПЈЕ И ЕРГОС ВО ПОТРАГА ПО ЗАГАДУВАЧИ НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

Градот Скопје во соработка со здружението ЕРГОС Скопје започна еко дрон патрола, односно прелети со дрон низ територијата на Скопје во потрага по потенцијални загадувачи, огнови на отворено и можни создавања на диви депониии. Во рамките на оваа соработка, ЕРГОС Скопје во партнерство со Центарот за одржлив развој Елипса досега …

Повеќе »

Градот кај нас што вчера регистрираше рекорден број новозаболени со коронавирус

Во Центарот за јавно здравје во Струмица во вчерашното деноноќие се регистрирани 11 нови случаи на заболени од Ковид-19, на возраст од 15 до 69 години. Според директорот на Центарот за јавно здравје во Струмица, Петре Витанов, станува збор за заболени од различни кластери. -Ги преземаме сите мерки да ги …

Повеќе »

Рекорден број на новозаболени од Ковид-19 во Струмица

Во Центарот за јавно здравје во Струмица во изминатото деноноќие се регистрирани 11 нови случаи на заболени од Ковид-19, на возраст од 15 до 69 години. Според директорот на Центарот за јавно здравје во Струмица, Петре Витанов, станува збор за заболени од различни кластери. -Ги преземаме сите мерки да ги …

Повеќе »

Нови 140 случаи на КОВИД-19, 134 оздравени и четири починати лица

Скопје, 12 септември 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1507 тестирања. Во истиот период се евидентирани и 134 оздравени, како и четири починати лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 …

Повеќе »

Млада докторка промовира здрав начин на живот крај Демиркаписка Клисура

Демир Капија, 12 септември 2020 (МИА) – Таа е млада, тазе докторка, прекрасна личност, има една од најубавите градини во Тиквешко и пошироко, на само неколку метри од Демиркаписка Клисура и со поглед кон каменото царство што гордо се извишува над реката Вардар. Дваесет и седумгодишната демиркапијка Кристина Николовска има своевиден …

Повеќе »

Општината во Скопје која вчера имаше само еден активен од Ковид-19

Министерството за здравство вчера информираше дека во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-18, Дебар-1, Штип-3, Прилеп-8, Тетово-13, Струга-3, Битола-4, Гостивар-9, Струмица-4, Крива Паланка-8, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-2, Валандово-1, Виница-3, Делчево-7, Кратово-1, Кичево-2 и Ресен-2. …

Повеќе »