ЛОКАЛНО

Ќе биде распишан оглас за прием на 30 нови пожарникари, најави Шилегов

Скопје, 11 септември 2020 (МИА) – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска изјави дека Градот не е тој што ја определува висината на платата на пожарникарите и надоместокот којшто тие го имаат. Одговарајќи на новинарско прашење, Шилегов појасни дека тоа го имаат преземено и го трансферираат до пожарникарите, по …

Повеќе »

Починати пет лица од Ковид, еве колку нови случаи има денеска

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-18, Дебар-1, Штип-3, Прилеп-8, Тетово-13, Струга-3, Битола-4, Гостивар-9, Струмица-4, Крива Паланка-8, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-2, Валандово-1, Виница-3, Делчево-7, Кратово-1, Кичево-2 и Ресен-2. Денеска …

Повеќе »

Кои се алтернативните рути за влез во Скопје?!

Градот Скопје апелира граѓаните да ги користат алтернативните приоди и сообраќајници за влез во градот, пред се поради големата реконструкција на булеварот Александар Македонски во општината Гази Баба, што е во тек. Граѓаните можат во Скопје да пристапат преку скопската обиколница, на исклучувањето кај населбата Радишани, преку новиот булевар Христијан …

Повеќе »

Најмногу активни случаи на ковид во Скопје и Куманово, а Ресен единствен град без активен случај

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1410 тестирања, а регистрирани се 121 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-33, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-2, Тетово-6, Струга-6, Велес-3, Битола-6, Охрид-11, Кавадарци-4, Гостивар-4, Гевгелија-3, Струмица-3, Крива Паланка-9, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-5, Македонски Брод-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делчево-3, Свети Николе-2 и Кичево-1. …

Повеќе »

Значително опаѓа посетеноста во Охрид и туристичките населби на брегот на Охридското Езеро

Одложувањето на почетокот на училишната година и убавото време ја продолжија сезоната на охридското крајбрежје, но посетеноста на градот и околните места забележително опаѓа. Изминатиот викенд во градот имаше солидна посетеност, оние што можеа го споија викендот со неработниот ден по повод националниот празник, но веќе сега градот ја добива …

Повеќе »

Еве колку случаи со Ковид-19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Дебар-4, Штип-3, Прилеп-1, Тетово-2, Струга-9, Велес-1, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-4, Гевгелија-3, Крива Паланка -1, Радовиш-1, Кочани-3, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делчево-3, Свети Николе-1. Денеска Институтот за јавно …

Повеќе »

Активни 1.895 случаи на Ковид-19, да се почитуваат мерките и протоколите за заштита

Скопје, 9 септември 2020 (МИА) – Нови 99 случаи со Ковид-19 од 1.384 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починати се осум пациенти од кои двајца од Тетово (60 г. и 71 г.), еден од Делчево (78 г.), еден од Струга (63 …

Повеќе »

Општина Гостивар бара користење „Гугл мапс” за поефикасно решавање на предметите за легализација на дивоградби

Гостиварската локална самоуправа бара користење „Гугл мапс” за поефикасно решавање на предметите за легализирање на бесправно изградените објекти. Со увидот преку оваа интернет алатка најлесно ќе се утврди дали и кога некој објект бил изграден. Според првиот човек на општина Гостивар, Арбен Таравари со помош на архивата на „Гугл мапс” …

Повеќе »

Уште едно лице ја загуби битката со коронавирусот во Кичево

Кичево, 7 септември 2020 (МИА) – Во Кичево денеска немаме нови лица заразени, имаме едно лице оздравенo, но за жал едно лице на возраст од 74 години ја загуби битката со коронавирус, со што вкупниот број на заразени со ковид-19 во нашата општина остана на 286 лице, од кои 45 …

Повеќе »