ЛОКАЛНО

БЕСА: Секој обид за пролонгирање на изборите оди на штета на граѓаните

Централното претседателство на Движењето БЕСА, на онлајн состанокот што се одржа вчера (19.05.2020) разговараше за актуелната политичка состојба во пресрет на прекинатите активности околу организацијата на предвремени парламентарни избори и ги донесе следните заклучоци: – Врз основа на сите информации од релевантни здравствени институции, како и состојбата создадена по повеќе …

Повеќе »

Овој град во Македонија денес го евидентираше првиот пациент позитивен на Ковид-19

Денеска е евидентиран првиот докажано позитивен пациент на Ковид-19 во Струмица, информираше директорот на Центарот за јавно здравје, Петре Витанов. -Се работи за триесет и две годишен струмичанец, кој имал поголем број на контакти и многу се движел. Тој е во добра здравствена состојба, но состојбата е сериозна бидејќи пациентот …

Повеќе »

Со половина милион евра ќе се подобрува туристичката понуда на Маврово

Со половина милион евра, општина Маврово и Ростуше и националниот парк „Маврово” ќе ги подобруваат туристичката понуда и достапноста на природните убавини во овој крај. До крајот на годината треба да се реализира проект што опфаќа изградба на излетнички точки, набљудувачници, обновување на планинарски патеки, набавка на возила за фото-сафари …

Повеќе »

Прилепското село Канатларци со околу 2.000 жители ќе го реши деценискиот проблем со водата за пиење

Прилепското село Канатларци со околу 2.000 жители, главно население од турска националност, очекува наскоро да го реши деценискиот проблем со недостигот на вода за пиење. Прилепската локална самоуправа направи елаборат, а од идната недела ќе почне дупчењето за нов бунар кој ќе донесе пет до седум литри вода во секунда. …

Повеќе »

Филипче: Чекаме став од Атина за тоа како ќе се минуваат границите

Со грчкиот колега разговаравме за неколку опции што треба да ги дефинираме за отворање на границите. Денеска официјално го испративме писмото, врз основа на заклучоците од нашиот состанок, во кое чекаме грчкиот колега повратно да ни одговори на дефинитивниот став за тоа како ќе се минуваат границите, односно дали тоа …

Повеќе »

Во Гевгелија се организира онлајн ликовна колонија во чест на Спасовден

Домот на културата во Гевгелија е организатор на онлајн ликовната колонија, која во пресрет на прославата на заштитникот на градот, Спасовден, се одржува со учество на 17 членови на Друштвото на ликовни уметници од Гевгелија. Учесниците го прифатија предизвикот, во услови на пандемија од коронавирусот, да работат од дома на …

Повеќе »

Седум лица во тетовскиот регион добија пријави за прекршен полициски час, шест опомени за неносење маска

Во изминатите 24-часа (18/19-мај) седум лица не ја почитувалe одлуката за ограничено движење во тетовскиот регион. Тие биле лишени од слобода и во полициска станица добиле пријава поднесоци за „непостапување според прописите за време на епидемија”. -Исто така, откако е донесена одлуката за задолжително користење на заштитни маски за изречени …

Повеќе »

Двајца млади стоматолози од Гевгелија одржаа концерт како поддршка за нивните колеги доктори

Двајцата млади стоматолози Александар Петковски и Томе Каркалашев од Гевгелија одржаа акустичен концерт како поддршка за нивните колеги доктори. Со своите гитари и листа од македонска музика, тие во саботата во текот на полицискиот час им приредија едночасовно уживање на гевгеличан под отворено небо. – Стиховите „Чукни во дрво, вистина …

Повеќе »

Дебарчанец кој живее и работи во Италија донираше храна и средства за одржување хигиена за своите сограѓани

Познатиот бизнимен во Италија по потекло од дебарскиот крај Мунир Шемси по повод светиот месец Рамазан денеска донираше пакети со прехрамбени артикли и средства за одржување хигиена. Помошта ја примија градоначалниците на Дебар Хекуран Дука, на Центар Жупа, Аријан Ибраим и на Маврово и Ростуше, Медат Куртовски, кои искажаа голема …

Повеќе »