ЛОКАЛНО

На велешко езеро „Младост” никнуваат депонии од секаков вид на смет

Општина Велес во соработка со ЈКП „Дервен” мака мачи со несовесни граѓани кои фрлаат секаков вид на отпад на рекреативното езеро „Младост”, единственото рекреативно катче за велешани и бројни посетители од земјава. Од таму информираат дека на езерото Младост од страната на Отовичка плажа деновиве беа откриени нови диви депонии. …

Повеќе »

Повеќе од месец дена без јавен превоз, но функционират диви комби превозници

Изминува повеќе од еден месец како е забранет јавниот превоз помеѓу населените места во тетовскиот регион и над десет дена откако најави општина Тетово дека ќе побара од Владата да се елиминира мерката воведена за превенција од ширење на коронавирусот. Најзасеганти се оние жители на тетовските села кои остануваат без …

Повеќе »

Новите 12 случаи со Ковид-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и Аеродром

Од 37-те новозаболени од Ковид-19 регистрирани во изминатото денонокие, 12 се во Скопје и тоа пет во општината Гази Баба, по два во Бутел и Чаир, и по еден во Сарај, Карпош 1 и Аеродром, информираат за МИА од Министерството за здравство. Од вкупниот број 199 активни случаи во Скопје, …

Повеќе »

Царовска, Милевски и Павлески во Конче: Имаме многу места со голем туристички потенцијал, инвестираме во локален економски развој

Се реализираат инвестиции со кои се поттикнува локалниот економски развој и со кои се овозможува развој на сите региони и општини во земјата. Природните убавини се вистински предизвик за туристите, а земјава има голем број мали места со голем туристички потенцијал кои треба да се промовираат и да се понудат …

Повеќе »

Мицкоски: Избори не може да има до 30 јули, ако Владата сака да исполни дел од мерките од вториот и третиот сет

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицскоски денеска на прес-конференција предупреди дека дел од антикризните мерките од вториот и од третиот сет нема да можат да бидат реализирани доколку не биде продолжена вонредната состојба на 30 мај бидејќи потоа стапува во сила членот 8а од Изборниот законик, и сите вонредни исплаќања …

Повеќе »

Во пожар изгоре магацински простор за резервни автомобилски делови во Радишани

Магацински простор за резервни делови за стари половни возила во близина на бензинска пумпа на влезот во Радишани е опожарен денеска околу 13 часот. Нема повредени, причинета е само материјална штета. – Пожарот веќе е локализиран и се работи на негово расчитување, изјави за МИА командантот на Територијалната противпожарна единица …

Повеќе »

Здружението на пензионери Куманово ќе подели вредносни ваучери за членовите со најниска пензија

Кумановското здружение на пензионери од наредниот вторник ќе почне со поделба на вредносни ваучери за членовите кои примаат најниска пензија, соопштија денеска надлежните од здружението. За почеток, ќе бидат поделени 200 ваучери за кумановските пензионери, членови на здружението, кои имаат пензија помала од 11.000 денари. – Идејата е дека пензионерскиот …

Повеќе »

Општина Прилеп од буџетот издвои 4,5 милиони денари за субвенции за клими и велосипеди

Прилеп издвои 4,5 милиони денари од буџетот за субвенционирање на граѓаните со клима уреди и велосипеди. Според прилeпскиот градоначалник Илија Јованоски, одобрени се 307 барања на граѓаните за сунбвенционирање клима уреди и 305 барања за субвенционирање при набавка на велосипеди. -Ги потпишав налозите за исплата на средствата за субвенционирање на …

Повеќе »

Скопјанец за време на полициски час нападнал полицајци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари за кривични дела – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1, како и Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија …

Повеќе »