ЛОКАЛНО

Владата ја разгледа информацијата за акумулацијата „Паљурци”, ќе се стави во функција хидросистемот „Спас за Дојранското Езеро”

Владата на денешната редовна 72-ра седница, на која беа разгледани повеќе точки од нејзината програма за работа и од интерес на граѓаните, ја разгледа и усвои информацијата за состојбата на акумулацијата Паљурци. Владата, како што се посочува во соопштението, го задолжила Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) да …

Повеќе »

Без вода утре корисници од неколку улици во Капиштец

Прекинато водоснабдување утре од 9 часот ќе имаат корисниците од улиците „Шарски одред” и дел од „Мајка Тереза”, „Козара”, „Васил Ѓоргов” и „Народен фронт” во општина Центар, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје по известување од ЈП Водовод и канализација-Скопје. Прекинот во водоснабдувањето ќе биде поради …

Повеќе »

Арсовска: Град Скопје и Општина Сарај отпочнуваат со реализација на проект за изградба на систем за водоснабдување во Рашче, Копаница, Бојане, Буковиќ и Ласкарци

Решавањето на деценискиот проблем со водоснабдувањето во населените места Рашче, Копаница, Бојане, Буковиќ и Ласкарци во општината Сарај е меѓу приоритетните проекти на кои во наредниот период ќе се посвети Градот Скопје, најави на денешната прес-конференција градоначалничката Данела Арсовска. – Сегашната состојба на системот за водоснабдување на селата Рашче, Копаница, …

Повеќе »

Арсовска: По успешниот проект во Ѓорче Петров, продолжуваме со проект за изградба на нови улици во населбата Усје во Кисела Вода

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на денешната прес-конференција најави дека ќе се реализира проект за нови улици во населба Усје во општината Кисела Вода. – Град Скопје по успешната реализација на проектот за изградба на повеќе од 20-тина улици во општината Ѓорче Петров кои на барање на граѓаните за …

Повеќе »

Унгарските власти ги разрешија шефовите на метеоролошката служба поради погрешна временска прогноза

Унгарските власти ги разрешија шефовите на метеоролошката служба откако погрешно беше најавено лошо време, поради што големиот огномет беше одложен, јавува Би-би-си. „Најголемиот огномет во Европа” беше закажан за сабота навечер во Будимпешта, на Денот на Свети Стефан, националниот празник на Унгарија. Планирано беше да се испукаат 40.000 парчиња пиротехника …

Повеќе »

На ГП „Табановце“ се чека околу половина час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини утрово е зголемен. На ГП „Табановце” чекањето е околу половина час за излез од државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информира АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, …

Повеќе »

Променливо облачно, со повремен пороен дожд и грмежи, особено попладне

Времето ќе биде променливо облачно, на повеќе места особено попладне и во вечерните часови нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на краткотрајно невреме со пообилен дожд, силни електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од …

Повеќе »

Без вода утре делови од Козле

Прекинато водоснабдување утре од 9 часот ќе имаат корисниците од улиците „Кораб”, „Струшка”, „Мокра” и делови од улиците „Козле” и „Јуриј Гагарин” во населбата Козле. Од ЈП „Водовод и канализација” соопштија дека прекинот на водоснабдувањето е поради дефект на затворач ф-150 милиметри на улица „Кораб” број 1 и ќе трае …

Повеќе »

До четврток променливо и посвежо време, викендот сончево

До четврток ќе се задржи променливо облачно, посвежо и нестабилно време, а на повеќе места, претежно во попладневните и вечерните часови, со пороен дожд и грмежи, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, силни електрични празнења, …

Повеќе »