ЛОКАЛНО

Водата во Скопје е квалитетна и безбедна за пиење

Според неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, водата во Скопје е квалитетна и безбедна за пиење. – Секторот за санитарна контрола во периодот од 15.08.2022 до 19.08.2022 зема 202 примероци за физичко-хемиска и 202 примероци за микробиолошка …

Повеќе »

На „Табановце“ се чека еден час, на „Богородица“ 40 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини утрово е зголемен. На ГП „Табановце” се чека околу 60 минути за излез и влез во државата, а на ГП „Богородица” се чека околу 30 до 40 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез …

Повеќе »

На Табановце за излез и влез во државава се чека 40 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Табановце чекањето е околу час за излез и влез и на ГП Богородица чекањето е околу 40 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Сообраќајот на …

Повеќе »

Половина од водата што влегува во јавните водоводи во земјава се „губи”

Во земјава годишно се произведуваат по 456 литри вода по глава на жител, од кои околу 45 проценти или 212 литри се испорачува/фактурира на корисници. Домаќинствата во просек трошат по 156 литри вода, што е над просекот од 123 литри во Европа. Само во главниот град Скопје, каде според последниот …

Повеќе »

IQOS отсега во Битола

Иновативниот уред IQOS кој претставува подобра алтернатива на пушењето цигари ќе може да се најде во рамките на IQOS караванот, моментално поставен во Битола. Неговата локација е во уличката помеѓу Магнолија-Грне и Јени Џамија во Битола и ќе работи од понеделник до сабота, од 10 до 22 часот. Освен во …

Повеќе »

ОПШТИНА БИТОЛА НА ВРВОТ НА РАНГ ЛИСТАТА ОД ОПШТИНИТЕ СПОРЕД АКТИВНАТА ТРАНСПАРЕНТНОСТ

Центарот за граѓански комуникации го објави редовниот годишен извештај за рангирањето на 98 институции во државата, според Индексот на активна транспарентност, односно според проактивното објавување на информации од јавен карактер. Првите две места, со максимални 100% се на Министерството за одбрана и Владата. Општина Битола е прва од општините, на …

Повеќе »

Арсовска: Започнуваме со изградба на капитален проект – мега парк од над 30.000 м2 во Ѓорче Петров

Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на капиталниот проект за изведба на мега парк во општината Ѓорче Петров – нова зелена површина во градот што ќе се простира на повеќе од 30.000 квадратни метри. Почетокот на активностите за изведба на овој нов парк го означија градоначалничката Данела Арсовска, градоначалникот на …

Повеќе »

Во Крушево ќе се одржи по седми пат фестивалот на отворено „Крушево низ корија“

Викендот што следува на 2018 и 21 август, во Крушево ќе се одржи по седми пат фестивалот на отворено „Крушево низ корија“ кој во своите содржини ќе опфати : кампување на Мечкин камен со сите придружни содржини, планински велосипедизам, планинарска тура низ крушевската корија, тандем летови со параглајдер , проекција …

Повеќе »

204 санкционирани возачи во Скопје, 53 возачи на мотоцикл

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (18.08.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 204 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 32 санкции, 21 мерка за возење без возачка дозвола, 53 санкции за прекршоци …

Повеќе »