ЛОКАЛНО

Филипче: Скопје е една функционална единица, со полицискиот час го штитиме целиот град

Скопје, 3 јуни 2020 (МИА) – Мерките за ограничено движење за време на претстојниот продолжен викенд во Скопје ги предлагаме за сите општини, бидејќи градот практично е една функционална единица, порача вечерва министерот за задрвство Венко Филипче. – Анкетите од разговорите во прашалникот со заболените за нивните конткати покажаа дека …

Повеќе »

Се развива нова и унапредува постојната велосипедска инфраструктура во Скопје

Скопје, 3 јуни 2020 (МИА) – Град Скопје оваа година Светскиот ден на велосипедистите го пречека справувајќи се со предизвиците на светската пандемија на коронавирусот, која го наметна велосипедот како најбезбедно превозно средство. Градските власти информираат дека во тек е јавниот повик за субвенционирање за купување велосипед за жителите на …

Повеќе »

Инвестирани над 12,5 милиони денари за инфраструктурни проекти за ромската заедница во Кочани

Општина Кочани досега инвестираше над 12,5 милиони денари за реализација на инфраструктурни проекти во Ромското Маало, со што значително се подобрени условите за живеење на жителите од оваа населба. На работната средба што градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев денеска ја имаше со претставници на локалните ромски невладини организации, беше речено …

Повеќе »

Подобрено осветлувањето на Гевгелија со нови лед сијалици

Од влезот на Гевгелија до кружниот тек на булеварот, заврши акцијата за замена на старите натриумови со нови 95 лед сијалици кои овозможуваат подобро осветлување и заштеда во потрошувачката на електрична енергија од 612.000 денари годишно. Покрај ова променети се и лед арматурите во продолжение од кружниот тек до крајот …

Повеќе »

Отворањето на границата ќе го заживее Дебар

Жителите од двете страни на македонско-албанската границата, но и сопствениците на објекти од трговска, угостителска и другата услужна дејност, со нетрпение ја очекуваат одлуката на Владата на Северна Македонија за отворање на границата, откако од 1 јуни тоа го направи Владата на Република Албанија. Со отворањето на границата дебрани очекуваат …

Повеќе »

Три милиони денари доби Општина Кочани за мерките за намалување на аерозагадувањето

тина Кочани доби три милиони денари и одобрени два проекти за хортикултурно уредување на училишни дворови по јавниот повик на Владата на Република Северна Македонија за реализација на Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2020 година. Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и градоначалникот на Кочани, Николчо …

Повеќе »

Градоначаникот на Чаир позитивен на Ковид-19

Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на Ковид-19. – По извршениот тест вчера за можноста на заразен со Ковид-19, ве информирам дека резултатот е позитивен. Чувствувам жалење за сите вас со кои сум имал контакт. Заедно ќе го надминеме и ова!, напиша …

Повеќе »

Богдановиќ на средба со угостителите од Центар

Скопје, 2 јуни 2020 (МИА) – Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ денеска се сретна со претставници на угостителите од општината, со цел успешно и ефикасно организирање на работата на угостителските објекти во услови на криза. На состанокот присуствуваа и инспекциските служби од општината, командирот Милисав Мијаличиќ од Полициската станица – …

Повеќе »

Голем интерес за субвенционирање велосипеди во Струмица

На првиот ден од објавувањето на јавниот оглас за субвенционирање за купување нов велосипед од страна на Општина Струмица 52 граѓани поднеле апликации за субвениции, соопштија од Општината. -Вчера до 16 часот, 52 граѓани поднеле апликации за субвенции, а во текот на денешниот ден бројката на заинтересирани постојано расте, информираат …

Повеќе »