Breaking News

ЛОКАЛНО

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност и посвежо

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност и посвежо, на југоистокот пооблачно. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 5, а максималната ќе достигне од 5 до 11 степени, информираат од УХМР. Во Скопје сончево со мала до …

Повеќе »

Штип го чествува патрониот празник „Свети Никола“

Со литија од соборниот храм „Свети Никола“ до плоштадот „Слобода“ се чествува празникот „Свети Никола“, заштитник на град Штип. Голем број верници денеска ја следеа литијата со желби, за здравје, трпение, радост и љубов. -Го молиме да ни подари многу здравје, трпение, радост и љубов, единство, соединување, сплотување на народот …

Повеќе »

Пенов: Северна Македонија е пониско децентрализирина од европските стандарди

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов во интервју за МИА посочи дека земјава се соочува со неколку нивоа на проблеми околу фискалната децентрализација и фер распределувањето на средствата, посочувајќи ги како пример понискиот степен на децентрализација од европските стандарди, неискористењето на ингеренциите овозможени со закон, како и недостигот на капацитети …

Повеќе »

Утре без струја ќе бидат жители и објекти од неколку општини

Поради технички зафати во мрежата, без електрична енергија на утре (19 декември) ќе останат следниве жители од неколку општини. Во време од 08.00 – 09.30 часот без струја ќе бидат објектите на Шпедиција, бензинската пумпа Дет Оил, Корнер Бејкери ДООЛ и Интерфуд ДОО, во општина Гази Баба. Од 08.30 – …

Повеќе »

Поради зголемено ниво на Радика, урнат мостот што води кон селата Нистрово, Бибај, Тануше, Грекај и Нивиште

Поради зголемено ниво на вода на реката Радика, на 16 декември урнат е мостот кој води кон селата Нистрово, Бибај, Тануше, Грекај и Нивиште (општина Маврово и Ростуше), соопшти АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. На патниот правец крак Маврово – Маврови Анови, поради појава …

Повеќе »

Утре времен режим на сообраќај на крстосницата на булевар „Александар Македонски“ со улица „16. Македонска Бригада“

Во период од 8:00 до 11:00 часот утре екипи на ЈП „Улици и патишта” – Скопје, на крстосницата булевар „Александар Македонски“ со улица „16. Македонска Бригада“ ќе поставуваат сообраќајни табли за насочување на сообраќајот на семафорските портални столбови. Поради изведба на градежните активности во овој период од страна на претпријатието …

Повеќе »

Фатен крадец на дело, следува соодветна пријава

МВР информира дека утрово, во 02.50 часот, на ул. „Борка Талевски“ во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Карпош го лишиле од слобода М.З.(30) од Куманово. -Тој бил затекнат при обид да изврши кривично „тешка кражба“ во помошен објект од куќа сопственост Б.Ј.(42) од Скопје, соопштуваат од полицијата. Лицето било …

Повеќе »

Полицијата санкционираше 167 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи вчера на територија на град Скопје изрече вкупно 167 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 12 санкции, 13 санкции за управување возило под дејство на алкохол, 14 мерки за возење без возачка дозвола, шест санкции за непрописно престројување на возила. Изречени се седум …

Повеќе »

Утрово температури над нулата, преку ден од 12 до 18 степени

Температурите во земјава изутрината беа над нулата. Најниската темепература од три стеоени беше измерена во Берово, пет на Попова Шапка, шест во Крива Паланка, осум во Струмица, девет во Скопје-Петровец, Прилеп, Тетово, Крушево и Маврови Анови, десет во Куманово и Лазарополе, 11 Скопје-Зајчев Рид, 12 Битола, Охрид, Претор и Дојран, …

Повеќе »

286 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (15.12.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 286 возачи. Од нив седум возила се движеле со брзина над 50 километри на …

Повеќе »