ЛОКАЛНО

Вечерва започнува Културно лето 2022 во Општина Кисела Вода

Денеска, 29 јуни, па сè до 02 јули, започнува богатата и забавна програма на Културно лето 2022, кое ќе се оддржи во склоп на неколкудневното одбележување на роденденот на општината, – „67 години Моја Кисела Вода“. На самата четиридневна манифестација ќе настапат голем број на македонски музички ѕвезди, кои ќе …

Повеќе »

Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните и вечерните часови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 21, а максималната …

Повеќе »

Пуштен во употреба паркот „Иднина” во Кисела Вода

Пуштен е во употреба новиот парк „Иднина”, лоциран на кружниот тек помеѓу урбаните заедници Кисела Вода и Припор. Градоначалникот на Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, изјави најави дека ова е првиот од седумте капитални проекти кои од денеска па до недела ќе бидат отворени или отпочнати, во рамки на роденденското празнување …

Повеќе »

Протест за итна реконструкција на регионалниот пат Богданци-Гевгелија

Доста ни е од лаги и манипулации во обид да се соберат само политички поени и да се заборави. Народот е веќе изморен и бара видни решенија во најбрз рок,порачаа граѓаните од предупредувачкиот протест на крстосницата кај бензинската пумпа „Шимов“ пред Богданци на кој побараа итна реконструкција на регионалниот пат …

Повеќе »

„67 години Моја Кисела Вода“ – Роденденско одбележување со седум капитални проекти и богата забавна програма за Културно лето 2022

„Со седум капитални инфраструктурни, комунални проекти, и седум музичко-забавни случувања, ќе го одбележиме 67-миот роденден на најстарата скопска општина, Кисела Вода,” изјави градоначалникот на општината, Орце Ѓорѓиевски на денешната прес конференција, каде беа промовирани бројните роденденски активности кои ќе се одвиваат под мотото „67 години Моја Кисела Вода”. Започнувајќи од …

Повеќе »

Во април 73,7 отсто од потрошената струја била од домашно производство

Во април 2022 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти во земјава изнесувала: 626 982 МWh електрична енергија, 7.339 мил. нм3 природен гас, 485 350 тони јаглен и 93 840 тони нафтени продукти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 73.7 % во бруто-домашната …

Повеќе »

Без струја денеска дел од Пинтија, а утре делови од Карпош, Добри Дол, Долно Соње и Побожје

Поради техничките зафати во дистрибутивната електро мрежа, денеска без електрична енергија ќе останат делови од Општина Кисела Вода, а утре делови од Сопиште, Карпош и Чучер Сандево. Како што соопштија од РЦУК-Скопје по добиеното известување од ЕВН, без струја денеска од 08:00 до 15:00 часот ќе бидат корисниците од улиците …

Повеќе »

Седма сесија на Охридска школа на природно право

Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев” при МАНУ со поддршка на Амбасадата на САД во Скопје денеска ја организираат седмата сесија на Охридската школа на природното право. Темата на годинешната сесија е „Одржување на демократско општество преку зајакнување на неговите институции” и ќе се одржува до 2 јули во Охрид. …

Повеќе »

Општина Кисела Вода ќе добие нов парк – „Иднина”

Нов парк ќе биде отворен денеска во Општина Кисела Вода. Именуван “Иднина”, паркот е лоциран непосредно до кружниот тек, помеѓу Припор и Кисела Вода. Како што информираат од Општината, изјава по тој повод ќе даде градоначалникот Орце Ѓорѓиевски. Отворањето на паркот е првиот од случувањата по повод роденденот на Општина …

Повеќе »