ЛОКАЛНО

Во Гевгелија повеќе од двојно зголемена невработеноста од коронавирусот

Гевгелија, 28 септември 2020 (МИА) – Негативните ефекти врз светската економија, кои се последици од здравствената криза, не ја заобиколија ниту економијата во Гевгелија која моментно се наоѓа во боксерски „нок даун”, најмногу поради нејзината поврзаност и зависност од странските потрошувачи кои во најголем број доаѓаа од Грција. Прометот е …

Повеќе »

Во Скопје 286 санкционирани возачи, од кои 150 за пречекорена брзина

Скопје, 28 септември 2020 (МИА) – На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 286 санкции, меѓу кои за возење без возачка дозвола санкционирани се 13 лица. Министерството за внатрешни работи во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот за пречекорување на дозволената …

Повеќе »

ЗА СЕДУМ ДЕНА САНКЦИОНИРАНИ СЕ 296 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА НА ТЕРИТОРИЈА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР

Скопје, 28 септември 2020 – ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за седум дена санкционираа 296 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Во периодот од 21.09. до 27.09.2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП …

Повеќе »

Градскиот стадион во Кавадарци добива нов лик (Фото)

Градскиот стадион во Кавадарци го добива својот нов лик, започна дренажа на новиот терен финансиран со 200.000 евра од Агенција за млади и спорт. За околу две недели теренот ќе биде подготвен за одржување на натпревари, информираат од Кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев. -Континуирано се работи и на изградба и …

Повеќе »

Викендов се одржува традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер 2020″

Ресен, 27 септември 2020 (МИА) – Во Ресен викендов се одржува традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер 2020″. Официјално манифестацијата ќе ја отвори министерот за локална самоуправа Горан Милевски. Со манифестацијата, како што појаснува организаторот, општината Ресен, се означува почетокот на бербата на јаболката во Преспа со свечено откинување на првото јаболко …

Повеќе »

Еве колку новозаболени од коронавирус има денеска кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-12, Штип-6, Прилеп-6, Тетово-2, Струга-2, Велес-2, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-2, Гевгелија-5, Струмица-10, Крива Паланка-2, Кочани-5, Пробиштип-1, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-8, Кичево-2, Ресен-2, Неготино-2. Денеска Институтот за …

Повеќе »

Еве колку нови случаи се регистрирани денеска во нашата земја

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-16, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-2, Велес-3, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-6, Гевгелија-4, Струмица-11, Радовиш-1, Кочани-15, Пробиштип-1, Пехчево-1, Валандово-3, Виница-2, Делчево-3, Свети Николе-5, Кичево-2 и Неготино-1. Денеска Институтот за јавно …

Повеќе »

Општина Виница ќе го подобрува водоснабдувањето со грант од Европската инвестициска банка

Советот на општина Виница на денешната седница донесе одлука за давање согласност и овластување на градоначалникот да потпише договор за грант со Европската инвестициска банка за подобрување на водоснабдувањето. Парите ќе бидат наменети за проширување на капацитетот на постојната филтер станица за вода, како и за поврзување на селото Лески на градскиот …

Повеќе »

Општина Кавадарци субвенционира набавка на велосипеди и еколошки грејни тела

Општина Кавадарци во рамки на буџетот субвенционира купување велосипеди и еколошки грејни тела. Вкупната сума е еден и пол милион денари. Ваква одлука изгласа денеска Советот на општината. – Максималната субвенција за купување велосипеди е три илјади денари, а за грејни тела 15 илјади денари, појасни кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. …

Повеќе »