ЛОКАЛНО

Во гевгелиско 25 пациенти со сериозни здравствени проблеми предизвикани од Ковид-19

Зголемениот број инфицирани од коронавирусот во последните две недели во гевгелиско за епидемиологот Сашо Олумчев од Подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија е очекуван со оглед на големиот број граѓани кои се вратија од годишни одмори, има собирање на младите по дворовите, се одржуваат забави и концерти. …

Повеќе »

Еве колку новозаболени од коронавирус има денеска кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-58, Куманово-5, Дебар-2, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-5, Струга-6, Велес-1, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-6, Струмица-14, Кочани-18, Пробиштип-1, Берово-4, Валандово-4, Делчево-3, Свети Николе-3, Кичево-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »

Инфо-штанд на ЦИВИЛ за европските вредности и интеграции во центарот на Скопје

Скопје, 24 септември 2020 (МИА) – Невладината организација ЦИВИЛ денеска со почеток во 12 часот, во центарот на Скопје, кај кафулето Гарсон, ќе одржи инфо-штанд посветен на промоција европските вредности и интеграции. „Европа е наш дом” е проект посветен на мониторинг, застапување и јакнење на јавната свест во повеќе области, …

Повеќе »

Почнуваат „Деновите на македонскиот мед 2020″

Скопје, 24 септември 2020 (МИА) – На улица „Македонија” во Скопје денеска ќе биде организрано свечено отворање на манифестацијата „Денови на македонскиот мед 2020″. Овие 16-ти по ред „Денови на македонскиот мед” ќе ги отворат министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ Како што соопшти организаторот …

Повеќе »

Колку новозаболени од ковид 19 има денес кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-7, Дебар-4, Штип-1, Прилеп-15, Тетово-13, Струга-4, Велес-3, Битола-6, Охрид-5, Кавадарци-5, Гостивар-9, Гевгелија-3, Струмица-7, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Кочани-20, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-4, Делчево-5, Свети Николе-3, Ресен-2. …

Повеќе »

Во Штип за еден час казнети околу 50 возачи

Штип, 23 септември 2020 (МИА) – Полициски службеници на неколку пунктови во Штип за само еден час регистрирале 50 прекршоци од страна на возачите. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски на денешната прес-конференција рече дека овие контроли се реализираат за поголема безбедност во сообраќајот на територија на цела држава. -Овие контроли …

Повеќе »

Во Крива Паланка се одржуваат работилници за млади на тема туризам како здравствена превенција

Од денеска до 29 септември во пет последователни сесии работилници, младите од Крива Паланка ќе се обучуваат на тема „Туризам како здравствена превенција”. Петдневната обука што се реализира во спортската сала „Бранители 2001″ во Крива Паланка е дел од проектот „Младите од Бугарија и Северна Македонија заедно за туризам како …

Повеќе »

Во Скопје санкционирани 325 возачи, најмногу за брзо возење

Скопје, 23 септември 2020 (МИА) – На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден полицијата спроведење засилени акциски контроли во областа на сообраќајот при што се изречени вкупно 325 санкции, од кои најмногу – 128 за брзо возење. – На територија на град Скопје во текот на вчерашниот …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-10, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-5, Гостивар-4, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-9, Пробиштип-1, Берово-5, Делчево-1, Кичево-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациенти од: Скопје-24, Куманово-8, Дебар-4, Штип-1, …

Повеќе »