ЛОКАЛНО

Села за МИА: Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци

Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец премиер сака да опстои и да ги задржи гласачите што ги имаше, со што загубата на изборите да не им биде голема. Ова во интервју за МИА го изјави претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села, прашан …

Повеќе »

Добри вести: Преполовен бројот на новозаболени од коронавирус во нашата држава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-3, Виница-1, Свети Николе-5. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од: Скопје-72, Куманово-53, …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Полошки регион – дел од жителите сеуште “чекорат” по земјен пат!

“Состојбата на дел од регионалните патни правци не е во согласност, не само со барањата за економски развој, туку и со стандардите за безбедно одвивање на сообраќајот. Во Полошкиот плански регион локалната патна мрежа е во лоша состојба” – ова е напишано во Програма за развој на Полошки плански регион …

Повеќе »

Различни ветувања од партиите, во фокусот младите и економијата

Правда за сите, администрација по европски стандарди, сигурност, просперитет, борба против корупцијата и криминалот, обнова на правосудството, подобар живот за младите, реформи во образованието, ова синоќа им го ветија политичките партии на граѓаните во рамки на предизборната кампања за предвремените парламентарни избори на 15 јули. Партиите своите изборни програми и …

Повеќе »

Богојески од Крушево: Очекувам сите крушевчани, не е битно ВМРО ДПМНЕ или СДСМ, без разлика на нивната политичка припадност да гласате за Македонски концепт!

Никој повеќе и подобро не може да се грижи од мене за Крушево, кој сум родум од тоа тука. Крушево е иселено и осиромашено. Потребно е владина програма која ќе ги задржи младите овде, изјави Богојески. Носителот на ИЕ5 Стево Насковски од Крушево изјави, Крушево треба да биде прогласено за …

Повеќе »

Повторно голем број на новозаболени од коронавирус во нашата земја

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-2, Струмица-1, Крушево-1, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Свети Николе-6, Кичево-3, Ресен-3. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »

Двајца работници на Дрекслмаер позитивни на коронавирусот

Двајца работници во фабриката Дрекслмаер се позитивни на коронавирусот. Од фабриката информираат дека случаите не се меѓусебно поврзани, но и дека за нив врвен приоритет е безбедноста на вработените. – Вработените изминатите денови не доаѓаа на работа и се заразиле преку контакти во нивното приватно опкружување. И за двата случаја …

Повеќе »

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА – ОТСТРАНЕТИ 143 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

Во текот на изминатата недела (25.06 – 01.07.2020 година) со специјалните возила пајак се подигнати вкупно 143 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила 33 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 110 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање …

Повеќе »

Граѓаните на Скопје ги споделија своите очекувања со Петар Богојески од Македонски концепт

Големо незадоволство од досегашните политики и досегашниот избор од помало и поголемо зло. Граѓаните се презаситени од празни изборни ветувања и немање избор. Тоа се основите пораки кои граѓаните во Скопје ги споделија со Петар Богојески, носител на листа на кандидати за пратеници од ИЕ1 за Македонски концепт. Граѓаните сакаат …

Повеќе »