ЛОКАЛНО

Во Штип за еден час казнети околу 50 возачи

Штип, 23 септември 2020 (МИА) – Полициски службеници на неколку пунктови во Штип за само еден час регистрирале 50 прекршоци од страна на возачите. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски на денешната прес-конференција рече дека овие контроли се реализираат за поголема безбедност во сообраќајот на територија на цела држава. -Овие контроли …

Повеќе »

Во Крива Паланка се одржуваат работилници за млади на тема туризам како здравствена превенција

Од денеска до 29 септември во пет последователни сесии работилници, младите од Крива Паланка ќе се обучуваат на тема „Туризам како здравствена превенција”. Петдневната обука што се реализира во спортската сала „Бранители 2001″ во Крива Паланка е дел од проектот „Младите од Бугарија и Северна Македонија заедно за туризам како …

Повеќе »

Во Скопје санкционирани 325 возачи, најмногу за брзо возење

Скопје, 23 септември 2020 (МИА) – На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден полицијата спроведење засилени акциски контроли во областа на сообраќајот при што се изречени вкупно 325 санкции, од кои најмногу – 128 за брзо возење. – На територија на град Скопје во текот на вчерашниот …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-10, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-5, Гостивар-4, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-9, Пробиштип-1, Берово-5, Делчево-1, Кичево-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациенти од: Скопје-24, Куманово-8, Дебар-4, Штип-1, …

Повеќе »

Шилегов очекува до крајот на месецов да биде распишана постапка за нов тендер за тунелите под Кале

Скопје, 21 септември 2020 (МИА) – Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов очекува дека до крајот на месецов ќе биде распишана постапката за избор на нов тендер за тунелите под Кале. – Јас сум човек кој преферира добро да испланира пред да влезе во реализација, затоа и многумина мислеа дека првата …

Повеќе »

Со изградба на нова водоводна мрежа во должина од 1100м решен децениски проблем на жителите на Црниче и Пржино.

Во изминатиов период ЈП Водовод и канализација – Скопје на улица Востаничка, изгради нова водоводна мрежа ф150 во должина од 1100м. Изминатиов викенд 7 екипи, од секторите Водовод и Механизација, извршија комплетно преврзување на сите приклучоци на посочената локација и тоа: 71 приклучна огрлица на ф 150 со комплетна замена …

Повеќе »

Еве колку новозаболени со коронавирус има денеска кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-19, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-16, Тетово-14, Струга-5, Велес-5, Битола-4, Охрид-3, Кавадарци-1, Гостивар-11, Гевгелија-4, Струмица-13, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-17, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Валандово-3, Виница-1, Делчево-2, Свети Николе-1, Кичево-8. Денеска …

Повеќе »

МВР регистрира 701 прекршок за неносење маски

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Седумстотини и еден прекршок регистрира Министерството за внатрешни работи во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со …

Повеќе »

Денеска започнува Националното првенство во триатлон во Дојран

Натпреварот е во организација на Триатлон Федерацијата на Македонија и на Општина Дојран, помагатели се Агенцијaта за млади и спорт и Олимписки Комитет на Северна Македонија. На настанот учествуваат над 80 учесници во 12 категории. – Триатлон спортот во Македонија засилено расте и напредува и очекуваме убаво организирана и силна …

Повеќе »