ЛОКАЛНО

Возач на мопед повреден во сообраќајка во Неготино

Возач на мопед бил повреден синоќа во сообраќајна незгода во Неготино. Како што потврдија за МИА од МВР, несреќата се случила во 21 часот на улицата „Партизанска“. -Сообраќајна незгода се случила помеѓу мопед со странски регистарски ознаки, управуван од педесетгодишник од Неготино и патничко возило „опел вектра“, со велешки регистарски …

Повеќе »

Кривична пријава за жител на село Теарце поради закана кон новинари

Министерството за внатрешни работи го известило Здружението на новинари на Македонија дека е поднесена кривична пријава против А.Е.(36) од село Теарце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста” против новинари, соопштија од ЗНМ. Од ЗНМ, по однос на ова известување велат дека одговорот на …

Повеќе »

Министерството за здравство апелира до граѓаните масовно да се пријавуваат на vakcinacija.mk

Скопје, 18 јуни 2021 (МИА) – Активни со Ковид-19 се 413 случаи во државава, од кои 158 се во Скопје. На инфективните одделенија се лекуваат 90 пациенти со Ковид-19 од кои 26 во Скопје, а 64 во ковид-центрите во другите градови. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, …

Повеќе »

Во Скопје санкционирани 319 возачи, 83 за брзо возење

Полицијата во текот на вчерашниот ден санкционираше 319 возачи во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Како што соопшти денеска МВР, од нив, за возење со поголема брзина од дозволената се казнети 83 возачи санкции, 20 за вградени неатестирани фолии (затемнети стакла), а казнети се и 18 …

Повеќе »

Интензитетот на сообраќајот умерен, на граничните премини нема задржувања

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување …

Повеќе »

Посебен сообраќаен режим кон гробиштата во Бутел, Камник и во Ѓорче Петров за Задушница

Поради верскиот празник Задушница, денеска и утре, во периодот од 6 до 16 часот, на гробиштата во Бутел, Камник и во Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, од страна на Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе бидат преземени посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на …

Повеќе »

Сопругата на претседателот во посета на Народната кујна во општина Шуто Оризари

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска ја посети Народната кујна во општина Шуто Оризари при што се запозна со реализацијата на иницијативата на оваа општина за подготовка и дистрибуција на топли оброци за социјално ранливите категории на граѓани. Во кујната којашто е во рамки на детската градинка „8-ми април” секојдневно …

Повеќе »

Авионска дезинсекција против комарци во недела и понеделник на подрачје на град Скопје

Во недела започнува авионска дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци, а во понеделник следната недела терестричната дезинсекција против возрасни форми на комарци. -Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе се одвива на 20.06.2021 (недела) и 21.06.2021 (понеделник), во раните …

Повеќе »

Валандовскиот градоначалник готвеше со децата од Дневниот центар

Градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов, помина заеднички моменти со дечињата кои го посетуваат Дневниот центар и заедно со нив, нивните родители и вработените се забавуваше и приготвуваше појадок. -Секој од нас на различен начин ја покажа својата креативност во кујната од каде испративме убави емоции,пораки за посилна инклузија во …

Повеќе »