ЛОКАЛНО

Бочварски и Николовски на увид во обновата на регионалниот пат Куманово – Страцин

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и заменик претседателот на Владата Љупчо Николовски денеска ќе извршат увид во обновата на регионалниот пат Куманово – Страцин. Обновата на регионалниот пат Куманово – Страцин се одвива во две фази. Првата фаза од Куманово до селото Војник е во должина од 15 …

Повеќе »

Ахмети: По Охридскиот договор, најважната и најприоритетна агенда е зелената агенда

По Охридскиот договор, најважната и најприоритетна агенда е зелената агенда, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети на митингот во Желино каде беа претставени кандидатот за градоначалник Фатмир Изаири и советничката листа предводена од Шевал Сулејмани. – Со оваа советничка листа на чело со Шевал, има момчиња и девојчиња кои ќе …

Повеќе »

Кој град во нашата земја има најмалку заболено од Ковид 19?

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.974 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 187, Куманово – 34, Велес – 30, Штип – 21, Прилеп – 14, Охрид и Струмица – по 11, Крива …

Повеќе »

Мицкоски од Гевгелија: После поразот на 17-ти октомври новата влада на ВМРО-ДПМНЕ јас ви ветувам дека уште во првите 100 дена ќе покрене одговорност за сите овие политички измамници и криминалци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вчерашниот митинг пред граѓаните во Гевгелија ги повика на 17-ти октомври да излезат масовно и да заокружат број 7. – Излезете на овие локални избори и гласајте, затоа што ќе мислат дека ја водат државата исправно и ќе продолжат да ве злоупотребуваат вас и …

Повеќе »

Заев од Радовиш: Денес сме пријатели со целиот свет со сите наши соседи

Денес сме пријатели со целиот свет со сите наши соседи, денес нашиот суверенитет, нашиот територијален интегритет, нашата државност е заштитена, потврдена и обезбедена, заштитувајќи го тоа што е наша национална посебност, гарантирајќи го тоа што е важно за граѓаните а тоа е иднината. Сите овие успеси кои ги направивме, доаѓаа …

Повеќе »

Максим Димитриевски: Во Зелен Рид следува изградба на нова градинка, а на влезот од населбата Гоце Делчев нов парк со урбан сквер

Дождот не ги спречи граѓаните во населбата Гоце Делчев и во населбата Зелен Рид да излезат и да ја дадат поддршката за граѓанскиот концепт за наше Куманово. „Во идниот мандат продолжуваме да ги подобруваме условите за живеење во сите населени места во Куманово. Ќе изградиме парк со урбан сквер на …

Повеќе »

ШИЛЕГОВ ОД КАРПОШ: КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК ЌЕ БИДЕ НАЈСОФИСТИЦИРАНОТО СООБРАЌАЈНО РЕШЕНИЕ ВО УРБАНА СРЕДИНА ВО ДРЖАВАТА

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов заедно со кандидатот за градоначалник на Општина Карпош Душко Весковски и министерката за одбрана Радмила Шекеринска вечерва остварија повеќе средби со граѓаните од оваа скопска општина. – Карпош е една од најразвиените скопски општини. Со малку посветеност и работа може многу да се направи …

Повеќе »

Герасимовски: Дебар Маало со нов лик – добива два паркинга, парк, шеталиште и нова општинска зграда

Ново шеталиште, нов парк, два нови паркинга и нова општинска зграда најави Горан Герасимовски, кандидатот за градоначалник на општина Центар од СДСМ и Коалицијата. Во денешната изјава пред кругот општински бараки Герасимовски го претстави новиот проект кој му дава сосема нов лик на „Дебар Маало“. „Во овој круг на руинирани …

Повеќе »

Максим Димитриевски: За 90% се намалени дивоградбите во Куманово според извештаите на надлежните општински и инспекциски служби

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски, синоќа, во дебатната емисија „Економски магазин“ на Алсат М телевизија потенцираше дека за 90% се намалени дивоградбите во Куманово. „Имаше 25 илјади барања за легализација на диво изградени објекти или пречекорување во градба. Јас затеков ситуација со 16 илјади барања, а …

Повеќе »