ЛОКАЛНО

Општина Куманово ќе организира јавна расправа на која граѓаните ќе одлучат дали општината треба да се задолжи милион евра

Куманово, 17 септември 2020 (МИА) – Општина Куманово, објави повик за учество на усната јавна расправа по нацрт – одлуката за долгорочно домашно задолжување на Општина Куманово во рамки на Вториот проект за подобрување на општинските услуги (MSIP2). Општината ги повика кумановци, други заинтересирани субјекти, претставниците на јавните претпријатија, во …

Повеќе »

Започнува Националното првенство во триатлон 2020 во Дојран

На 20 септември започнува Националното првенство во триатлон во Дојран. Натпреварот е во организација на Триатлон Федерацијата на Македонија и на Општина Дојран, помагатели се Агенцијaта за млади и спорт и Олимписки Комитет на Северна Македонија. На настанот учествуваат над 80 учесници во 12 категории. – Триатлон спортот во Македонија …

Повеќе »

Тетовци платиле 73 520 евра за неносење заштини маски

  Тетово, 17 септември 2020 (МИА) – Од 1-ви мај 2020 година кога стапи на сила владината уредба за задолжително носење заштитни маски на лицето за превенција од ширење на коронавирусот на тетовското подрачје досега изготвени се 3676 поднесоци односно платни налози, информира денеска СВР Тетово. Согласно уредбата сите граѓаните кои …

Повеќе »

Обуки за крушевските советници за зајакнување на општинските совети

Крушево, 17 септември 2020 (МИА) – Во рамките на проектот „Зајакнување на општинските совети” наредниов викенд продолжуваат обуките за членовите на советот на општина Крушево. Обуките ги продолжуваат девет советници во крушевскиот совет и ќе бидат на тема: „Финансиска контрола и ревизија”. Обуките повторно започна да се спроведуваат минатиот викенд …

Повеќе »

Колку нови случаи со Ковид 19 денеска се регистрирани кај нас?!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-33, Куманово-17, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-7, Тетово-13, Струга-3, Велес-6, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-5, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-18, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Свети Николе-1, …

Повеќе »

Во Велес активно работат сите институции согласно протоколите за заштита од Ковид-19

Велес, 15 септември 2020 (МИА) – Општата болницата во Велес работи со измена во протоколите поради зголеменото пријавување и закажување прегледи со „Мој термин”. Во моментот петнаесет лица се наоѓаат на Инфективното одделение, од кои 11 се позитивни, еден е негативен, а за тројца се чекаат резултати, информира на денешниот прес …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-50, Куманово-6, Штип-4, Прилеп-5, Тетово-7, Струга-3, Велес-1, Битола-4, Охрид-2, Гостивар-1, Струмица-9, Крива Паланка-1, Кочани-1, Берово-1, Делчево-2, Кичево-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од: Скопје-46, …

Повеќе »

Општина Гевгелија ги селектираше кандидатите за општинска корисна работа

Гевгелија, 15 септември 2020 (МИА) – Општина Гевгелија ги ангажираше неколкуте кандидати кои во период од шест до осум месеци ќе извршуваат активности од програмата за општинско корисна работа со кои годинава општината е дел од проектот „Можности за сите”. – Во наведениот период селектираните лица ќе бидат ангажирани како …

Повеќе »

Осум жители на Дојран дијагностицирани со ковид 19

Министерството за здравство информираше вчера дека во последните 24 часа се направени 464 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-3, Штип-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Охрид-2, Гостивар-2, Крива Паланка-1, Кочани-2. Починати беа 4 лица, пациент од Виница (57г), двајца пациенти од Охрид (77г и 57г) и …

Повеќе »