ЛОКАЛНО

Во понеделник ќе биде објавен јавниот повик за субвенции за инвертер клима уреди – аплицирањето ќе биде онлајн

Градот Скопје во понеделник ќе го објави јавниот повик за субвенционирање на граѓаните за набавка на високоефикасни инвертер клима уреди за затоплување за 2022 година, а граѓаните ќе може да аплицираат онлајн. На повикот може да аплицираат лица што набавиле инвертер клима уреди почнувајќи од 01.01.2022 година и се жители …

Повеќе »

Почна асфалтирањето на кружниот тек кај локалитет Серава, Куманово

Почна асфалтирањето на кружниот тек кај локалитетот Серава во Куманово, информираа денеска надлежните. По реакција на граѓаните дека коловозните ленти не соодветствуваат со просторот, извршена е корекција и проширени се сообраќајните ленти. -Во тек е асфалтирање на првиот слој на кружниот тек на раскрсницата „Трета МУБ“ и улицата „Гоце Делчев“ …

Повеќе »

Ново Село без вода

Без вода денеска ќе бидат корисниците од Ново Село, информираат од ЈП „Водовод и Канализација“. Прекинот на водоснабдувањето е поради уличен дефект ф-100мм на улица 4 број 44 – Ново Село и ќе трае до завршување со санација на дефектот. ар/ац/ Скопје, 9 јуни 2022 (МИА)

Повеќе »

ЈП „Куманово план“ изработува неколку проекти значајни за кумановци

Јавното претпријатие „Куманово план“ ги изработува основните проекти за изградба на неколку улици во населбата Гладно Поле, информираа денеска надлежните од претпријатието. Релативно новата населба во Куманово сè уште нема улици и надлежните од претпријатието, велат дека е направен прв чекор за идна инфраструктура во населбата. Стручните лица од претпријатието …

Повеќе »

Без вода корисниците од Драчево

Поради дефект на приклучна водоводен мрежа од Ф 3/4” мм на улица Китка бр.14 село Драчево, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од Драчево. Како што информираат од ЈП „Водовод и канализација“ водоснабдувањето ќе биде прекинато од 09:40 часот до санација на дефектот.свс/ Скопје, 9 јуни 2022 (МИА)

Повеќе »

Санирани штетите по невремето во село Саса

Санирани се штетите по невремето кое вчера попладне го зафати селото Саса. Во санацијата беа вклучени екипи на каменичкото комунално претпријатие „Камена Река“, кои до доцна вечерта работеа на расчистување на оштетените патиштата. -Поради невремето и поројните дождови сообраќајот во село Саса се одвиваше отежнато. Итно беше потребна акција во …

Повеќе »

ТИРЗ Гевгелија прва „зелена“ инвестициска зона во земјава

Во рамки на новиот развоен концепт на ТИРЗ, технолошко-индустриската зона во Гевгелија ќе стане првата „зелена” инвестициска зона во земјава која ќе се фокусира на поддршка на зелените индустрии. Зоната, како што информира ТИРЗ, ќе функционира како јавно-приватно партнерство. Директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски денеска ќе соопшти детали околу структурата …

Повеќе »

Прoменливо облано, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Времето ќе биде прoменливо облачно, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд и појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 22 до 29 …

Повеќе »

СО СОРАБОТКА И ЗАЕДНИЧКИ ИСКУСТВА ОПШТИНИТЕ БИТОЛА И КОЖАНИ РАБОТАТ НА ЕНЕРГЕТСКИ ЕФИКАСНИ ПРОЕКТИ

Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, заменик градоначалникот Бојан Бојкоски, претседателката на Советот, Габриела Илиевска, заедно со стручните служби од општинската администрација кои работат на реализација на проекти од областа на енергетската ефикасност, денес ја посетија општина Кожани, каде имаа средба градоначалникот на Кожани, Лазарос Малоутас и претставници од оваа …

Повеќе »