ЛОКАЛНО

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Масовно тестирање вчера е почнато на сите варботени во штипската конфекција, каде што деновиве се шири коронавирусот, но и на работничките од другите две конфекции кои се превезувале во истиот автобус со заразените до своите работни места. Ова е една од одлуките од заедничкиот состанок на членови на Комисијата за …

Повеќе »

Активни 470 случаи на заболени со Ковид-19, најмногу во Скопје, во изминатото деноноќие се регистрирани нови 38 заразени лица

Поминаа два дена откако целосно е укинат полицискиот час во земјава, по посебни протоколи отворени се кафулињата и рестораните и дел од вработените се вратија на нивните работни места. Задолжително е носење маска и држење на растојание од два метра. Надлежните апелираат и порај попуштањето на мерките, да нема опуштање …

Повеќе »

Доцна попладне верижен судир на пет возила во Битола

Доцна попладнето на улицата „Партизанска” во Битола се случи сообраќајна незгода, верижен судир на пет возила. Во сообраќајката оштетени се три возила марка „форд мондео”, „мерцедес” и комбе возило марка „фиат”, како и урбана и комунална опрема поставена на улицата „Партизанска” во Битола. СВР-Битола времено го запре сообраќајот на улицата, …

Повеќе »

Прилепските угостители ги отворија терасите, граѓаните велат ги знаат препораките за заштита

Околу 80 угостителски објекти со близу 600 вработени во Прилеп ги отворија терасите и почнаа со работа. Од прилепското здружение на угостители велат дека се придржуваат на мерките и на протоколите, а граѓаните уверуваат дека знаат за нив. Тие со олеснување велат дека им недостасувало да се вратат во секојдневието …

Повеќе »

Буџетот на општина Гевгелија со задоволителни квартални резултати

Советот на општина Гевгелија денеска го усвои кварталниот извештај за периодот јануари-март годинава со констатација дека остварените резултати се задоволителни. Од планираните вкупни буџетски средства во висина од 546,8 милиони денари, во првото тримесечие биле реализирани приходи од 120 милиони денари или околу 22 отсто, а во основниот буџет од …

Повеќе »

Заев: Нашата татковина има потреба од избори

Нашата татковина има потреба од избори во првиот можен термин за да го дочекаме новиот бран на коронавирусот наесен целосно подготвени, објави денеска на Фејсбук лидерот на СДСМ, Зоран Заев. – На граѓаните и на државата им требаат институции со целосен легитимитет за да создадат услови за новата нормалност, со …

Повеќе »

Поведена постапка против 38 непочитувачи на полицискиот час во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе 24 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 38 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите се товарат дека не постапиле …

Повеќе »

Утре без струја ќе бидат дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Од ЕВН информираат дека утре заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во општините Аеродром,Кисела Вода, Чаир и Центар. Од 08.30 до 11.30 часот, без струја ќе бидат корисниците од дел од ул. Црноризец Храбар, дел од ул. 1616 (реонски центар) – …

Повеќе »

МВР: 104 лица не го почитувале полицискиот час, приведени 76 лица

Во текот на изминатото деноноќие на ниво на целата држава 104 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 76 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Во соопштението објавено на веб-страната на МВР се посочува дека по однос на мерката за …

Повеќе »