ЛОКАЛНО

Градот кој го презеде приматот по бројот на новозаразени со корона вирусот во нашата земја

Гостивар и околината го презедоа приматот во однос на другите градови по бројот на новозаразени со корона вирусот. Во моментов активни се речиси 300 слуачи. Здравствените власти соопштија дека во гостиварските три општини во последниво деноноќие се откриени 22 нови случаи на Ковид 19. Еден од заклучоците на регионалниот кризен …

Повеќе »

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски во изминатите 24 часа

Скопје, 3 август 2020 (МИА) – Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 359 прекршоци. Од Министерството за внатрешни работи денеска апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел …

Повеќе »

Нови 166 случаи со Ковид-19, четворица починати, 185 оздравени пациенти

Скопје, 2 август 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се направени 1.419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-1, Штип-23, Тетово-12, Струга-7, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-9, Гостивар-15, Гевгелија-1, Струмица-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-10, Виница-2, Свети Николе-2, Кичево-12, Неготино-2. Починати се четири пациенти, еден од Скопје …

Повеќе »

Дојран за Илинден е традиционално преполн со гости

Гевгелија, 1 август 2020 (МИА) – Претпладнево Дојран почна да се полни со еднодневни гости кои во деновите од продолжениот илинденски викенд секојдневно ќе доаѓаат да побараат освежување во водата на Дојранското езеро. Место за сметување речиси е невозможно да се најде затоа што комерцијалните и приватните сметувачки капацитети се …

Повеќе »

Денеска се регистрирани 139 нови случаи на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11, Дебар-2, Штип-11, Прилеп-1, Тетово-14, Струга-8, Велес-4, Битола-2, Кавадарци-5, Гостивар-16, Струмица-1, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Виница-6, Свети Николе-1, Кичево-15, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »

До Град Скопје пристигнаа 1.964 апликации за субвенции за инвертери

Од отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери досега поднесени се 1.964 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.500 барања, информира Град Скопје. Оттаму ги потсетуваат граѓаните од сите скопски општини дека е во тек јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата, …

Повеќе »

Повторно висок број денеска на новозаболени од ковид 19 во нашата држава!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1971 тестирања, а регистрирани се 188 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-44, Куманово-21, Дебар-1, Штип-18, Тетово-24, Струга-21, Велес-1, Битола-5, Охрид-6, Кавадарци-3, Гостивар-23, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Кичево-10, Ресен-1, Неготино-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »

ФИТР ќе објави јавен повик за дигитализација на општинските услуги

Скопје, 29 јули 2020 (МИА) – Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) наскоро ќе објави јавен повик за дигитализација на општинските услуги, најави директорот на ФИТР, Јован Деспотовски на денешниот втор јавен настан од серијата „Дигитални предизвици за општествена трансформација” што се одржа на влезот на паркот Жена борец во …

Повеќе »

Сугарески: Почнува проектот од 70 милиона евра за изградба на преку 400 километри локални патишта

Прилеп, 29 јули 2020 (МИА) – Министерството за транспорт и врски го објави првиот тендер за изградба и санација на локални улици и патишта во 17 општини, како прва фаза од проектот „Македонија без кал”. Со неа се опфатени 28 локални улици во должина од 23, 6 километри, во вредност од …

Повеќе »