ЛОКАЛНО

Скопјанец за време на полициски час нападнал полицајци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари за кривични дела – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1, како и Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија …

Повеќе »

Поведени постапки против 23 лица во Скопје заради непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против 23 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не постапиле согласно Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна …

Повеќе »

Како реагираше ВМРО-ДПМНЕ со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд?!

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд. Со други зборови недела и понеделник за Владата на СДСМ е …

Повеќе »

Осветлен новиот паркинг на Клинички центар. Погледнете како изгледа ноќно време

По 50 години се отвори посебен влез за возилата на итната медицинска помош во Клиничкиот центар. Новите улички ги спојуваат веќе постојните улици, а се отвори и нов влез кај Инфективната клиника. Вчера беше и осветлен новиот паркинг на Клинички центар. Погледнете како изгледа ноќно време:

Повеќе »

Општина Велес од 27 мај ќе дава субвенции за велосипеди и сончеви колектори

Советот на Општина Велес, на предлог на градоначалникот Аце Коцевски донесе одлука за субвенционирање на купен велосипед од страна на физички лица во вредност до три илјади денари, за што се обезбедени вкупно 500 илјади денари, како и за субвенционирање на купен сончев термаленен колектор во висина до 20 илјади …

Повеќе »

ДСЗИ има направено над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот превоз

Државниот санитарен и здравствен инспекторат во овој период има направено над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот и додека беше во функција во оние општини меѓуградскиот автобуски сообраќај, изјави директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Иринка Сотирова Бухова, одговарајќи на новинарско прашање за инспекцискиот надзор во јавниот сообраќај во …

Повеќе »

БЕСА: Секој обид за пролонгирање на изборите оди на штета на граѓаните

Централното претседателство на Движењето БЕСА, на онлајн состанокот што се одржа вчера (19.05.2020) разговараше за актуелната политичка состојба во пресрет на прекинатите активности околу организацијата на предвремени парламентарни избори и ги донесе следните заклучоци: – Врз основа на сите информации од релевантни здравствени институции, како и состојбата создадена по повеќе …

Повеќе »

Овој град во Македонија денес го евидентираше првиот пациент позитивен на Ковид-19

Денеска е евидентиран првиот докажано позитивен пациент на Ковид-19 во Струмица, информираше директорот на Центарот за јавно здравје, Петре Витанов. -Се работи за триесет и две годишен струмичанец, кој имал поголем број на контакти и многу се движел. Тој е во добра здравствена состојба, но состојбата е сериозна бидејќи пациентот …

Повеќе »

Со половина милион евра ќе се подобрува туристичката понуда на Маврово

Со половина милион евра, општина Маврово и Ростуше и националниот парк „Маврово” ќе ги подобруваат туристичката понуда и достапноста на природните убавини во овој крај. До крајот на годината треба да се реализира проект што опфаќа изградба на излетнички точки, набљудувачници, обновување на планинарски патеки, набавка на возила за фото-сафари …

Повеќе »