ЛОКАЛНО

Нови 120 случаи со Ковид-19, четворица починати, 123 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-5. Во ГОБ „8 септември” починаа четири лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58 и 67 …

Повеќе »

Кој води во Изборна единица 1?!

На телефонска анкета спроведена на репрезентативен примерок од 500 граѓани, во оваа фаза од предизборната кампања најголема поддршка е дадена за коалицијата Можеме во оваа единица предводена од Никола Димитров, 105 испитаници се изјасниле за нив. Втори според изборот на граѓаните, 86 од скопскиот регион се за коалицијата Обнова на …

Повеќе »

Двоцифрен број починати од коронавирус во нашата држава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-57, Куманово-10, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-7, Тетово-19, Струга-3, Велес-4, Битола-1, Охрид-5, Кавадарци-1, Гостивар-6, Пробиштип-2, Свети Николе-2, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти од: Скопје-42, Штип-40, …

Повеќе »

Заев: До 2021 ќе изготвиме мерки за санација и реконструкција на колекторот и пречистителна станица во Дојран

До 2021 ќе изготвиме мерки за санација и реконструкција на колекторот и пречистителна станица во Дојран во вредност од 60 милиони денари, а со финализација на изградбата на браната Конско ќе се обезбеди навремен дотур на вода до Дојранското Езеро, најави лидерот на СДСМ Зоран Заев при денешната посета на …

Повеќе »

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА ЈАНЧЕВА ПРИСУСТВУВАШЕ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 65. РОДЕНДЕН НА ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА

Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, денеска присуствуваше на Свечената седница на Советот на Општина Кисела Вода по повод одбележувањето на 65.роденден на оваа скопска општина. Градоначалникот на општината, Филип Темелковски се обрати на свечената седница, а за досегашната успешна соработка меѓу Општина Кисела Вода и Град Скопје …

Повеќе »

Шахпаска: Се залагаме за еднаква одговорност и плати за жените кои имаат исти професионални профили и работат на исти позиции како мажите

Носителката на листата во Изборна единица 3 на СДСМ и коалицијата Јагода Шахпаска вчера на граѓанска трибина во Свети Николе истакна дека со искуство што го има како пратеник во Собранието бара поддршка за следните четири години затоа што „Можеме”, како што рече, може уште повеќе и уште подобро. Шахпаска …

Повеќе »

Еве колку новозаболени со Ковид 19 денеска се регистрирани и колку починале во нашата држава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 870 тестирања, а регистрирани се 176 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-61, Куманово-8, Дебар-1, Штип-14, Прилеп-5, Тетово-22, Струга-19, Велес-5, Битола-3, Охрид-14, Гостивар-7, Струмица-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Пехчево-1, Кичево-6, Ресен-5. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 80 оздравени пациенти …

Повеќе »

Филипче најави нормализирање на работата на болниците во земјава

Болниците во земјава почнуваат да ја нормализираат работата, посочи денеска од Штип, министерот за здравство, Венко Филипче. -Распоредот за враќање во нормала и распоред на пациентите коишто беа одложени заради Ковид кризата е веќе направен и дел од клиниките веќе ја нормализираа својата работа согласно тоа дали даваат лекари и …

Повеќе »

Заев: Направивме многу, можеме уште повеќе и уште подобро

Направивме многу. Можеме уште повеќе и уште подобро, тoa е мотото на нашата кампања, тоа е и нашата магија, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев во вклучувањето во Дневникот на Канал 5 телевизија. Заев посочи дека граѓаните ќе знаат да го почитуваат сето тоа што е направено во изминатите …

Повеќе »