ЛОКАЛНО

ГРАД СКОПЈЕ НАСКОРО ЌЕ ПОЧНЕ СО ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА НА ПРОЕКТОТ – БРЗ АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на капиталниот проект за брз автобуски превоз (Bus Rapid Transport – БРТ) во Скопје или популарно нареченото „автобуско метро“ или „трамвај на тркала“. Откако Собранието го усвои законот за задолжување, конечно се отвори патот Скопје да добие современ и добро организиран јавен превоз …

Повеќе »

295 санкции за брзо возење на патот Скопје-Охрид, продолжуваат засилените контроли (видео)

Министерството за внатрешни работи во изминативе денови спроведува засилени акциски контроли на делницата Скопје-Охрид-Свети Наум, а во текот на вчерашниот ден (09.04) санкционирани се 295 возачи за возење со брзина поголема од дозволената, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски на прес конференција во Охрид. – 18 возачи возеле со …

Повеќе »

Умерен сообраќајот на патните правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на …

Повеќе »

Град Скопје продолжува со намалувањето на комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на пет денари по квадрат

 Град Скопје продолжува со конкретните мерки за помош на скопските угостители во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот. За таа цел и оваа година Град Скопје продолжува со намалувањето на комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на пет денари по квадрат (колкава …

Повеќе »

Тежок период за охридските угостители и хотелиери, оптимизам постои дека летово сепак ќе има странски гости

Забраната за посета на угостителските објекти во Охрид ги натера граѓаните и малубројните гости во градот сончевото време да го користат за прошетки по кејот на езерото и во некои од парковите и излетничките места. За угостителите мерката за забрана за работа со гости значи дополнително оптоварување, но се обидуваат …

Повеќе »

Утврдени урбанистички проекти и елаборати за урбани инвестиции во Битола

ЈП за урбанистичко планирање, проектирање и инженеринг-Битола фомирано за изработка на урбанистичко-планска документација и урбанистичко проектна документација во минатата година изработи 42 документации чија вкупна вредност изнесува 3,6 милиони денари. Според извештајот на претпријатието, во првиот квартал од минатата година изработени се шест документи меѓу кои и основниот проект за …

Повеќе »

Предлог казни од 20 евра за седум лица поради непочитување на полицискиот час

Поради непочитување на полицискиот час, како мерка за спречување на заразна болест, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против седум лица. Од ОЈО информираат дека во периодот од 1 до 6 април, обвинетите биле затекнати како се движат на различни локации во градот без да поседуваат …

Повеќе »

ГРАД СКОПЈЕ: НАСКОРО СУБВЕНЦИИ ЗA ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ И ЧИСТЕЊЕ НА ОЏАЦИТЕ

Град Скопје и во 2021 година ги продолжува мерките за доделување субвенции на граѓаните за набавка на инвертер клима уреди за загревање, како и за субвенционирање на домаќинствата и на други субјекти за чистење на оџаците. Советот на Град Скопје на вчерашната седница ја донесе Програмата за субвенционирање на граѓаните …

Повеќе »

Полицијата санкционира 69 возачи во Лисиче, 11 за користење мобилен телефон

Полицијата вчера во скопската населба Лисиче изрекла вкупно 69 мерки, од кои 15 за некористење сигурносен појас, пет санкции за возење без возачка дозвола и 11 за користење мобилен телефон. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци. МВР соопшти дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Од …

Повеќе »