ЛОКАЛНО

Анкета М-проспект: Кумановци повторно би го избрале Димитриевски за градоначалник

Агенцијата М-проспект во соработка со МКД.мк, во периодот од 20 до 28 август спроведе истражување со телефонска анкета на репрезентативен примерок од 1.039 испитанизи за расположението на жителите на Општина Куманово пред претстојните локални избори. Според резултатите од истражувањето, 48,4 отсто од кумановците на претстојните локални избори својот глас би …

Повеќе »

Приведен криминалец баран по потерница

На 15.09.2021 во 17.45 часот во с.Возарци, кавадаречко, полициски службеници од Оперативен тим од потраги го лишиле од слобода Б.Џ.(34) од с.Инџиково, скопско, кој се барал по потерница од Основен Суд-Скопје 1 за издржување казна затвор од една година и шест месеци за сторено кривично дело „тешка кражба” по член …

Повеќе »

335 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (15.09.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 335 возачи. Од нив, 20 возилa се движеле со брзина над 50 километри на …

Повеќе »

Изменет сообраќаен режим денеска во Скопје

Денес 16.09.2021 (четврток), во Скопје ќе се одржи Меѓувладина седница помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Косово . Од тие причини Секторот за внатрешни работи Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на Град Скопје. Секторот за внатрешни …

Повеќе »

Изменет сообраќаен режим утре во Скопје

На 16.09.2021 (четврток), во Скопје ќе се одржи Меѓувладина седница помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Косово . Од тие причини Секторот за внатрешни работи Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на Град Скопје. Секторот за внатрешни …

Повеќе »

Штипскиот регион еден од најатрактивните за инвестиции

Локалните и регионалните патишта, енергетските капацитети и расположливиот кадар, се само некои од причините поради кои источниот регион е меѓу најпрвилечните за инвестиции. Како што рече денеска премиерот Зоран Заев, проекцијата на Владата е во следните неколу години да се имплементираат преку 1.500 мегавати фотонапонски централи и преку 550 мегавати …

Повеќе »

Без вода денес неколку улици во општина Карпош

Без вода денес ќе останат неколку улици во општина Карпош поради уличен дефект од Ф-150 мм и дефект на шибер Ф-80мм на улица „Дрезденска” 38 и „Анкарска” во населба Тафталиџе. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиено известување од ЈП „Водовод и канализација”, …

Повеќе »

САНКЦИОНИРАНИ 161 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА НА ТЕРИТОРИЈА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје санкционираа 161 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Во периодот од 06.09. до 12.09.2021 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 88 непрописно паркирани возила, а …

Повеќе »

141 санкционирани возачи во Скопје, 24 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (13.09.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 141 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 24 санкции, 14 за возење без возачка дозвола, седум за возење под дејство …

Повеќе »