ЛОКАЛНО

Богдановиќ на средба со угостителите од Центар

Скопје, 2 јуни 2020 (МИА) – Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ денеска се сретна со претставници на угостителите од општината, со цел успешно и ефикасно организирање на работата на угостителските објекти во услови на криза. На состанокот присуствуваа и инспекциските служби од општината, командирот Милисав Мијаличиќ од Полициската станица – …

Повеќе »

Голем интерес за субвенционирање велосипеди во Струмица

На првиот ден од објавувањето на јавниот оглас за субвенционирање за купување нов велосипед од страна на Општина Струмица 52 граѓани поднеле апликации за субвениции, соопштија од Општината. -Вчера до 16 часот, 52 граѓани поднеле апликации за субвенции, а во текот на денешниот ден бројката на заинтересирани постојано расте, информираат …

Повеќе »

Скопје со најмногу активни случаи на КОВИД-19, најголем дел се во Чаир и Сарај

Најмногу активни случаи на болни од КОВИД- 19 има во Скопје, по што следуваат Тетово, Штип, Куманово и Велес. Податоците на Институтот за јавно здравје покажуваат дека во земјава моментално има вкупно 606 активни случаи. Од нив, 298 се во Скопје, 83 во Тетово, 68 во Штип, 55 во Куманово …

Повеќе »

Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

Граѓаните кои ќе користат јавен превоз мора да носат заштитни маски, а автобусите задолжително редовно да се дезинфицираат. Превозниците треба да водат сметка и за бројот на патниците што ќе се превезуваат, а максимална искористеност, според владината уредба, е до 50 отсто од капацитетот на возилата. ЈСП Скопје соопшти дека …

Повеќе »

Во кои општини е можно воведување карантин ?!

Согласно сите анализи констатирано е дека нема неконтролирано ширење на вирусот. Денеска се разговараше за евентуално воведување дополнителни рестриктивни мерки, но заеднички став беше дека ќе се почекаат податоците од следните два до три дена и потоа ќе се носи одлука. Во меѓувреме поинтензивно МВР да работи на контрола на …

Повеќе »

Општина Струмица ќе субвенционира купување велосипед

Општина Струмица од денес почна со субвенционирање за купување велосипеди во износ од педесет проценти од вредноста на велосипедот, но не повеќе од четири илјади денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, соопшти денеска градоначалникот Коста Јаневски. -Општината објави јавен повик, со кој сметаме дека ќе го стимулираме …

Повеќе »

Овој град во Македонија после Скопје има најмногу активни случаи на заболени од корона вирус

Вчера беа регистрирани нови 62 случаја на КОВИД-19, во Скопје 24, во Куманово 2, во Штип 14, во Тетово 12, во Струга 4, во Велес, Кочани и Валандово по еден, како и во Гостивар 3. Во ГОБ „8 септември” почина пациент од Струга (60) примен на 22 мај, а евидентиран …

Повеќе »

Ќе се смени критериумот за категоризација на сместувачките капацитети, платформата достапна од 15 јуни

За две недели, на 15 јуни, ќе биде пуштена во употреба платформата со хотелите и сместувачките капацитети, вклучувајќи ги и приватните сместувања, каде ќе може да летуваат граѓаните со месечни приходи под 15.000 денари. Граѓаните ќе ги добијат ваучерите вредни 6.000 денари по електронски пат, со упатство и код за …

Повеќе »

Еве од кои општини се новите 35 случаи со Ковид – 19

Скопје, 30 мај 2020 (МИА) – Од вкупно дијагностицираните нови 35 случаи на Ковид-19, според денеска објавените податоци, 22 се од Скопје. Како што информира Институтот за јавно здравје, 22 случаи на заболените од Скопје се од: Чаир-5, Бутел-3, Сарај-2, Аеродром-2, Шуто Оризари-2, Ѓорче Петров-2, Илинден-2, Гази Баба-1, Студеничани-1, Сопиште-1 …

Повеќе »