ЛОКАЛНО

Заев: Нашата татковина има потреба од избори

Нашата татковина има потреба од избори во првиот можен термин за да го дочекаме новиот бран на коронавирусот наесен целосно подготвени, објави денеска на Фејсбук лидерот на СДСМ, Зоран Заев. – На граѓаните и на државата им требаат институции со целосен легитимитет за да создадат услови за новата нормалност, со …

Повеќе »

Поведена постапка против 38 непочитувачи на полицискиот час во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе 24 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 38 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите се товарат дека не постапиле …

Повеќе »

Утре без струја ќе бидат дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Од ЕВН информираат дека утре заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во општините Аеродром,Кисела Вода, Чаир и Центар. Од 08.30 до 11.30 часот, без струја ќе бидат корисниците од дел од ул. Црноризец Храбар, дел од ул. 1616 (реонски центар) – …

Повеќе »

МВР: 104 лица не го почитувале полицискиот час, приведени 76 лица

Во текот на изминатото деноноќие на ниво на целата држава 104 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 76 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Во соопштението објавено на веб-страната на МВР се посочува дека по однос на мерката за …

Повеќе »

На велешко езеро „Младост” никнуваат депонии од секаков вид на смет

Општина Велес во соработка со ЈКП „Дервен” мака мачи со несовесни граѓани кои фрлаат секаков вид на отпад на рекреативното езеро „Младост”, единственото рекреативно катче за велешани и бројни посетители од земјава. Од таму информираат дека на езерото Младост од страната на Отовичка плажа деновиве беа откриени нови диви депонии. …

Повеќе »

Повеќе од месец дена без јавен превоз, но функционират диви комби превозници

Изминува повеќе од еден месец како е забранет јавниот превоз помеѓу населените места во тетовскиот регион и над десет дена откако најави општина Тетово дека ќе побара од Владата да се елиминира мерката воведена за превенција од ширење на коронавирусот. Најзасеганти се оние жители на тетовските села кои остануваат без …

Повеќе »

Новите 12 случаи со Ковид-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и Аеродром

Од 37-те новозаболени од Ковид-19 регистрирани во изминатото денонокие, 12 се во Скопје и тоа пет во општината Гази Баба, по два во Бутел и Чаир, и по еден во Сарај, Карпош 1 и Аеродром, информираат за МИА од Министерството за здравство. Од вкупниот број 199 активни случаи во Скопје, …

Повеќе »

Царовска, Милевски и Павлески во Конче: Имаме многу места со голем туристички потенцијал, инвестираме во локален економски развој

Се реализираат инвестиции со кои се поттикнува локалниот економски развој и со кои се овозможува развој на сите региони и општини во земјата. Природните убавини се вистински предизвик за туристите, а земјава има голем број мали места со голем туристички потенцијал кои треба да се промовираат и да се понудат …

Повеќе »

Мицкоски: Избори не може да има до 30 јули, ако Владата сака да исполни дел од мерките од вториот и третиот сет

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицскоски денеска на прес-конференција предупреди дека дел од антикризните мерките од вториот и од третиот сет нема да можат да бидат реализирани доколку не биде продолжена вонредната состојба на 30 мај бидејќи потоа стапува во сила членот 8а од Изборниот законик, и сите вонредни исплаќања …

Повеќе »