ЛОКАЛНО

Седум лица во тетовскиот регион добија пријави за прекршен полициски час, шест опомени за неносење маска

Во изминатите 24-часа (18/19-мај) седум лица не ја почитувалe одлуката за ограничено движење во тетовскиот регион. Тие биле лишени од слобода и во полициска станица добиле пријава поднесоци за „непостапување според прописите за време на епидемија”. -Исто така, откако е донесена одлуката за задолжително користење на заштитни маски за изречени …

Повеќе »

Двајца млади стоматолози од Гевгелија одржаа концерт како поддршка за нивните колеги доктори

Двајцата млади стоматолози Александар Петковски и Томе Каркалашев од Гевгелија одржаа акустичен концерт како поддршка за нивните колеги доктори. Со своите гитари и листа од македонска музика, тие во саботата во текот на полицискиот час им приредија едночасовно уживање на гевгеличан под отворено небо. – Стиховите „Чукни во дрво, вистина …

Повеќе »

Дебарчанец кој живее и работи во Италија донираше храна и средства за одржување хигиена за своите сограѓани

Познатиот бизнимен во Италија по потекло од дебарскиот крај Мунир Шемси по повод светиот месец Рамазан денеска донираше пакети со прехрамбени артикли и средства за одржување хигиена. Помошта ја примија градоначалниците на Дебар Хекуран Дука, на Центар Жупа, Аријан Ибраим и на Маврово и Ростуше, Медат Куртовски, кои искажаа голема …

Повеќе »

Новозаразени 22 од 462 направени тестови, почина пациентка од Скопје

Во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на КОВИД-19 од 462 направени тестирања. Од новозаразените, најмногу (девет) се во Скопје, шест во Тетово, четири во Прилеп и по еден во Куманово, Велес и Охрид. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 16 оздравени пациенти …

Повеќе »

Во текот на изминатото деноноќие 64 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 49 лица

Во текот на изминатото деноноќие (15/16.05) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 64 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 49 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Исто така, по однос на …

Повеќе »

Антикорупционерите: Владата да ги преземе надлежностите за уривање на дивоградбите во Охридско

Владата да ги преземе надлежностите на сите општини коишто се наоѓаат во Охридскиот регион кој е заштитен од УНЕСКО и да се справи со објектите коишто се бесправно изградени, побара денеска претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска по седницата на ДКСК на која постапувале по предмети …

Повеќе »

Мицкоски: Летувајте во Македонија, на планина или езеро – Уживајте во нашата Македонија и помогнете!

Доаѓа летото и многумина од семејствата со право си ги поставуваат дилемите каде би го поминале својот годишен одмор или пак можеби продолжен викенд за релаксација со најблиските. Секој има право на заслужен одмор. Тоа е нешто кое секое семејство го заслужува. Но тоа носи и извесни дилеми, ако се …

Повеќе »

ДКСК: Уставен суд да даде оценка на членот 64 од Законот за денационализација поради продажбата на парцелата спроти „Холидеј Ин”

Државната комисија за спречување на корупција ќе упати барање до Уставниот суд да изврши оценка на членот 64 од Законот за денационализација поради, според нив, спорната продажба на земјиштето спроти „Холидеј Ин”. Ова денеска на прес-конференција го истакна претседателката на ДКСК Билјана Ивановска на која соопшти дека Комисијата го завршила …

Повеќе »

Општина Центар од денеска ќе субвенционира 30 отсто од цената за купување нов велосипед, Е-велосипед и Е-тротинет

Општина Центар од денеска ја спроведува акцијата „Цел Центар на точак”, со која ќе се субвенционира 30 отсто од цената за купување нов велосипед, Е-велосипед и Е-тротинет, но најмногу до 3.000 денари. Како што информираат од општината, секој полнолетен жител на Општина Центар што ќе купи велосипед, Е-велосипед или Е-тротинет …

Повеќе »