ЛОКАЛНО

Активни 3.526 случаи на заразени со Ковид-19, оздравеле 4.203 лица

Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не стивнува. Најмногу случаи и натаму има главниот град, а од скопските општини предничи Чаир. Сто триесет и шест нови случаи на …

Повеќе »

Николоски од Росоман: Загарантиран откуп и навремена исплата на земјоделските производи

Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4, Александар Николоски денеска на последниот ден од изборната кампања, пред жителите на општина Росоман, вети испитување на потеклото на капиталот на политичарите и носителите на јавни функции во изминатите 30 години, посочувајќи дека доколку се утврди дека некој ја …

Повеќе »

Mакедонски концепт: Ќе се залагаме за слобода, спокој и солидарност

Програмата на партијата Македонски концепт се состои од три столба: солидарност, спокој и слобода. Нашето лого е за „Нормална држава’ и има повеќе проекти: држава без етнички партии, Правдата прогледа, кој значи електронски систем на водење на судски предмети и одговорност за судии и обвинители, проектот Слободни банки, што значи …

Повеќе »

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Вие, од Гостивар и Тетово сте единствената надеж за Преспа, Струга, Дебар, Куманово и Скопје. И верувам дека на 15 јули ќе ставите печат врз поразот на Али Ахмети, со овие зборови лидерот на Демократската партија на албанците Мендух Тачи го нагласи националниот потенцијал, кој како што рече го поседува …

Повеќе »

Богојески на граѓанската трибина: Ова е последна шанса за живот во слобода, спокој и солидарност

Петар Богојески на последната граѓанска трибина која се одржа на кејот на Вардар во Карпош 4 ја повтори програмата на Македонски концепт заснована на концептот 3С, односно Слобода, Спокој и Солидарност. Богојески зборуваше за слободата како една од клучните алки за постоење на едно демократско општество. Ова е последна шанса …

Повеќе »

Мицкоски од Пехчево: Се чувствува победата на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и генералниот секретар на партијата и носител на кандидатската листа на изборна единица 3, Игор Јанушев денеска ја посетија општина Пехчево. Мицкоски пред граѓаните рече дека се чувствува победата на ВМРО-ДПМНЕ и дека по 15-ти јули неговата партија ќе ја предводи владата. Ова не се …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со коронавирус денес се регистрирани во нашата држава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-23, Струмица-1, Крушево-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-1, Свети Николе-29, Кичево-7, Ресен-3. Денеска Институтот за јавно …

Повеќе »

Новите еколошки автобуси пуштени во сообраќај

Од денеска по скопските улици можат да се видат новите еколошки автобуси што ги набави Град Скопје. – Еден поинаков јавен превоз … Скопје, една поинаква приказна …, напиша градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Град Скопје потпиша договор со хрватски МАН за набавка на 33 нови автобуси на …

Повеќе »