ЛОКАЛНО

Еве колку нови случаи со ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1312 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-5, Дебар-4, Штип-18, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-16, Крушево-1, Демир Хисар-1, Свети Николе-2, Кичево-4, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени пациенти од:Скопје-23, Дебар-1, …

Повеќе »

Нема новозаболени од ковид 19 во Дојран

Епидемиолошката состојба во општините Гевгелија, Богданци и Дојран, која е под контрола на Подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија е добра, оцени епидемиологот д-р Сашо Олумчев, кој вели дека до денеска во трите општини се регистрирани вкупно 19 позитивни на коронавирусот. – Од регистрираните целосно се веќе …

Повеќе »

Дестинација Македонија – најголемата кампања за патувања во земјава

Во текот на летото секогаш со голема желба пребаруваме и бираме дестинации за патувањe покрај море, во некој шарен европски град или некаде далеку каде што не сме биле. Целата ситуација ни приреди малку поинакво и претпазливо лето, но од друга страна не натера да ја запознаеме поубаво нашата земја. …

Повеќе »

Еве колку нови случаи на ковид 19 се регистрирани денес кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-7, Штип-19, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-14, Велес-1, Битола-2, Охрид-5, Гостивар-6, Радовиш-2, Крушево-1, Демир Хисар-1, Свети Николе-3, Кичево -4. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравен пациент од: …

Повеќе »

Општините соочени со дивоградби, немаат доволно инспектори, бараат помош од државата

При дешниот увид на градежните работи на изградба на водоводот за велешките села Раштани и Бузалкова, на новинарско прашање дали државата може да им помогне на општините во третирањето на дивоградбите, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески појасни дека државата настапува само кога станува збор за предмет од прва …

Повеќе »

Левица поднесе 102 тужби пред Управен суд

Политичката партија Левица денеска во Управниот суд поднесе 102 тужби за заштита на избирачкото прво на подносителите на листите. Од Управен информираат дека за одржување на јавните седници по тужбите ќе биде дополнително сооопштено. Управниот суд за денеска има закажано повеќе јавни расправи по поднесените 75 тужби од Алијанса за …

Повеќе »

Богдановиќ ќе отстранува дел по дел од „Скопје2014″

Планот за Мал Ринг што денеска го презенетираме не го правиме за да протуркаме нешто, туку да отстрануваме дел по дел од проектот „Скопје 2014″. Мора да одиме чекор по чекор, рече градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ на јавната презентација за предложениот ДУП, што се одржува во Општината. Богдановиќ …

Повеќе »

Првпат по два месеца нема починати пациенти од Ковид-19, бројот на новозаразени и натаму трицифрен

По подолг период во земјава не е регистриран случај на починат пациент заболен од Ковид-19. Министерството за здравство вчера објави информација за нови 163 случаи и 69 оздравени пациенти со што вкупната бројка на Ковид дијагностицирани се искачи на 9.412, а на оздравени на 4.940 лица. Бројката на починати засега …

Повеќе »

Повторно висока бројка: Еве колку нови случаи на ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-52, Куманово-21, Дебар-2, Штип-33, Тетово-4, Струга-7, Велес-2, Битола-5, Охрид-1, Кавадарци-4, Гостивар-17, Струмица-2, Кочани-2, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Свети Николе-3, Кичево-1, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »