Breaking News

ЛОКАЛНО

Во Скопје 190 казнети возачи, 21 биле пијани

Во засилените контроли во областа на сообраќајот на територија на Град Скопје вчера се изречени вкупно 190 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 68 санкции, осум мерки за возење без возачка дозвола, пет санкции за нерегистрирани возила. – Изречени се 21 мерка за управување под дејство на …

Повеќе »

Утрово најстудено на Попова Шапка, најтопло во Гевгелија

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека утрово најстудено со -1 степен е на Попова Шапка, а со измерени девет степени во Гевгелија. Во Маврови Анови утрово до 8.30 часот темепратурата била 1 степен, 2 во Лазарополе, 3 во Берово и Крушево, 4 степени во Крива Паланка, 5 Скопје-Зајчев Рид и …

Повеќе »

Ковачевски: Потребно е да се забрза проектот за прочистителна станица во Скопје

Веќе има неколку проекти коишто се однесуваат на изградба на пречистителни станици. Најголемата е во Скопје. За жал, таа пречистителна станица практично е застаната. Таму имаше недоразбирања, помеѓу градоначалничката на ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, тоа нека си го расчистуваат меѓу себе. Меѓутоа јас ги повикувам тој проект го забрзаат …

Повеќе »

Украдено возило на Итната помош во Општата болница во Кочани

Возило на Итната медицинска помош ноќеска било украдено од кругот на Општата болница со проширена дејност во Кочани. Неколку часа по настанот возилото, без видливи оштетувања, било пронајдено во близина на јавната здравствена установа, а настанот е пријавен во полиција. -Веднаш откако вработените забележале дека возилото го нема, пријавиле во …

Повеќе »

Општина Тетово направи законски прилагодувања и најавува поефикасно справување со сивата економија

Со новата одлука која ја донесе Советот на Општина Тетово неделава се прилагодува правилникот за работа на Општинскиот инспекторат со Законот за комунални дејности па од таму уверуваат дека тоа ќе придонесе за поефикасно справување со узурпацијата на јавните површини, а пред се со нелегалната трговија преку импровизирани тезги. Иако …

Повеќе »

Акција за пошумување на опожарено подрачје во село Петралица

Во село Петралица, општина Ранковце денеска ќе се одржи акција за пошумување на опожарено подрачје – „Ајде да пошумуваме заедно“, најавија од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Од МЗШВ наведоа дека кон акцијата за пошумување се приклучуваат извидничкиот одред „Скау3т од Скопје и „Наум Наумовски Борче“ од Крива Паланка, …

Повеќе »

Штип ќе се украсува за Нова година

Штип ќе се украсува за претстојните Новогодишни и Божиќни празници најави градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Според него, украсувањето нема негативно да влијае на заштедата на електрична енергија, а од друга страна ќе го донесе новогодишниот дух. Екипите на ЈП „Стипион“ ќе го украсуваат централното градско подрачје и главните …

Повеќе »

Четворица добитници на повелбата – Патрон на градот „Свети Климент Охридски“ во Охрид

Димче Каневче, Летка Филипова и здруженијата за еднаква застапеност на лица со посебни потреби во медиумите „СОС Балкан медиа“ и за мултиркултурна интеграција „Инклузија“ се годинашни добитници на повелбата – Патрон на градот „Свети Климент Охридски“ што ја доделува Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија …

Повеќе »

Во Прилеп реакции за неиздавање дозвола за градба

Прилепската градежна компанија „Теракота“ смета дека постои игнорантски однос и насетува тенденциозни постапки од Советот на Прилеп по вчерашното повлекување на точките од дневен ред на седницата на Советот со кои, практично, требаше да им биде овозможено да почнат со градба на станбена зграда за која, велат, имаат целосна документација, …

Повеќе »

Нови 55 милиони денари за проекти во Југоисточниот регион

Директорот на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, Ѓоко Камчев, потпиша Договори за реализација на два нови проекти со Бирото за регионален развој преку Програмата за рамномерен регионален развој за 2022 со планирани средства за 2023 година, соопштија денеска од овој Центар. Во текот на изминатиот период Центарот ги …

Повеќе »