ЛОКАЛНО

Доцна попладне верижен судир на пет возила во Битола

Доцна попладнето на улицата „Партизанска” во Битола се случи сообраќајна незгода, верижен судир на пет возила. Во сообраќајката оштетени се три возила марка „форд мондео”, „мерцедес” и комбе возило марка „фиат”, како и урбана и комунална опрема поставена на улицата „Партизанска” во Битола. СВР-Битола времено го запре сообраќајот на улицата, …

Повеќе »

Прилепските угостители ги отворија терасите, граѓаните велат ги знаат препораките за заштита

Околу 80 угостителски објекти со близу 600 вработени во Прилеп ги отворија терасите и почнаа со работа. Од прилепското здружение на угостители велат дека се придржуваат на мерките и на протоколите, а граѓаните уверуваат дека знаат за нив. Тие со олеснување велат дека им недостасувало да се вратат во секојдневието …

Повеќе »

Буџетот на општина Гевгелија со задоволителни квартални резултати

Советот на општина Гевгелија денеска го усвои кварталниот извештај за периодот јануари-март годинава со констатација дека остварените резултати се задоволителни. Од планираните вкупни буџетски средства во висина од 546,8 милиони денари, во првото тримесечие биле реализирани приходи од 120 милиони денари или околу 22 отсто, а во основниот буџет од …

Повеќе »

Заев: Нашата татковина има потреба од избори

Нашата татковина има потреба од избори во првиот можен термин за да го дочекаме новиот бран на коронавирусот наесен целосно подготвени, објави денеска на Фејсбук лидерот на СДСМ, Зоран Заев. – На граѓаните и на државата им требаат институции со целосен легитимитет за да создадат услови за новата нормалност, со …

Повеќе »

Поведена постапка против 38 непочитувачи на полицискиот час во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе 24 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 38 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите се товарат дека не постапиле …

Повеќе »

Утре без струја ќе бидат дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Од ЕВН информираат дека утре заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во општините Аеродром,Кисела Вода, Чаир и Центар. Од 08.30 до 11.30 часот, без струја ќе бидат корисниците од дел од ул. Црноризец Храбар, дел од ул. 1616 (реонски центар) – …

Повеќе »

МВР: 104 лица не го почитувале полицискиот час, приведени 76 лица

Во текот на изминатото деноноќие на ниво на целата држава 104 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 76 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Во соопштението објавено на веб-страната на МВР се посочува дека по однос на мерката за …

Повеќе »

На велешко езеро „Младост” никнуваат депонии од секаков вид на смет

Општина Велес во соработка со ЈКП „Дервен” мака мачи со несовесни граѓани кои фрлаат секаков вид на отпад на рекреативното езеро „Младост”, единственото рекреативно катче за велешани и бројни посетители од земјава. Од таму информираат дека на езерото Младост од страната на Отовичка плажа деновиве беа откриени нови диви депонии. …

Повеќе »

Повеќе од месец дена без јавен превоз, но функционират диви комби превозници

Изминува повеќе од еден месец како е забранет јавниот превоз помеѓу населените места во тетовскиот регион и над десет дена откако најави општина Тетово дека ќе побара од Владата да се елиминира мерката воведена за превенција од ширење на коронавирусот. Најзасеганти се оние жители на тетовските села кои остануваат без …

Повеќе »