ЛОКАЛНО

Колку нови случаи со Ковид 19 денеска се регистрирани кај нас?!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-33, Куманово-17, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-7, Тетово-13, Струга-3, Велес-6, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-5, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-18, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Свети Николе-1, …

Повеќе »

Во Велес активно работат сите институции согласно протоколите за заштита од Ковид-19

Велес, 15 септември 2020 (МИА) – Општата болницата во Велес работи со измена во протоколите поради зголеменото пријавување и закажување прегледи со „Мој термин”. Во моментот петнаесет лица се наоѓаат на Инфективното одделение, од кои 11 се позитивни, еден е негативен, а за тројца се чекаат резултати, информира на денешниот прес …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-50, Куманово-6, Штип-4, Прилеп-5, Тетово-7, Струга-3, Велес-1, Битола-4, Охрид-2, Гостивар-1, Струмица-9, Крива Паланка-1, Кочани-1, Берово-1, Делчево-2, Кичево-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од: Скопје-46, …

Повеќе »

Општина Гевгелија ги селектираше кандидатите за општинска корисна работа

Гевгелија, 15 септември 2020 (МИА) – Општина Гевгелија ги ангажираше неколкуте кандидати кои во период од шест до осум месеци ќе извршуваат активности од програмата за општинско корисна работа со кои годинава општината е дел од проектот „Можности за сите”. – Во наведениот период селектираните лица ќе бидат ангажирани како …

Повеќе »

Осум жители на Дојран дијагностицирани со ковид 19

Министерството за здравство информираше вчера дека во последните 24 часа се направени 464 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-3, Штип-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Охрид-2, Гостивар-2, Крива Паланка-1, Кочани-2. Починати беа 4 лица, пациент од Виница (57г), двајца пациенти од Охрид (77г и 57г) и …

Повеќе »

Еве колку новозаболени има денеска кај нас со Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 464 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-3, Штип-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Охрид-2, Гостивар-2, Крива Паланка-1, Кочани-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравени пациенит од: Скопје-41, Куманово-34, Штип-5, Прилеп-6, Тетово-13, Велес-1, Охрид-3, …

Повеќе »

Во Гевгелија регистрирани рекордни осум новозаболени од коронавирусот во еден ден

Гевгелија,14 септември 2020 (МИА) – Според извештајот на Институтот за јавно здравје, Општина Гевгелија со новонотираните осум новозаболени лица,го собори дневниот рекорд на инфицирани од Ковид-19 во еден ден, потврдија од Подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија од каде велат дека од почетокот на пандемијата до денеска …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1253 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-17, Куманово-13, Прилеп-11, Тетово-10, Струга-5, Велес-2, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-7, Гевгелија-7, Струмица-2, Крива Паланка-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-1, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-2, Ресен-2. Денеска Институтот за јавно …

Повеќе »

ЕКО ДРОН ПАТРОЛА НА ГРАД СКОПЈЕ И ЕРГОС ВО ПОТРАГА ПО ЗАГАДУВАЧИ НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

Градот Скопје во соработка со здружението ЕРГОС Скопје започна еко дрон патрола, односно прелети со дрон низ територијата на Скопје во потрага по потенцијални загадувачи, огнови на отворено и можни создавања на диви депониии. Во рамките на оваа соработка, ЕРГОС Скопје во партнерство со Центарот за одржлив развој Елипса досега …

Повеќе »