ЛОКАЛНО

Богојески од Крушево: Очекувам сите крушевчани, не е битно ВМРО ДПМНЕ или СДСМ, без разлика на нивната политичка припадност да гласате за Македонски концепт!

Никој повеќе и подобро не може да се грижи од мене за Крушево, кој сум родум од тоа тука. Крушево е иселено и осиромашено. Потребно е владина програма која ќе ги задржи младите овде, изјави Богојески. Носителот на ИЕ5 Стево Насковски од Крушево изјави, Крушево треба да биде прогласено за …

Повеќе »

Повторно голем број на новозаболени од коронавирус во нашата земја

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-2, Струмица-1, Крушево-1, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Свети Николе-6, Кичево-3, Ресен-3. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »

Двајца работници на Дрекслмаер позитивни на коронавирусот

Двајца работници во фабриката Дрекслмаер се позитивни на коронавирусот. Од фабриката информираат дека случаите не се меѓусебно поврзани, но и дека за нив врвен приоритет е безбедноста на вработените. – Вработените изминатите денови не доаѓаа на работа и се заразиле преку контакти во нивното приватно опкружување. И за двата случаја …

Повеќе »

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА – ОТСТРАНЕТИ 143 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

Во текот на изминатата недела (25.06 – 01.07.2020 година) со специјалните возила пајак се подигнати вкупно 143 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила 33 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 110 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање …

Повеќе »

Граѓаните на Скопје ги споделија своите очекувања со Петар Богојески од Македонски концепт

Големо незадоволство од досегашните политики и досегашниот избор од помало и поголемо зло. Граѓаните се презаситени од празни изборни ветувања и немање избор. Тоа се основите пораки кои граѓаните во Скопје ги споделија со Петар Богојески, носител на листа на кандидати за пратеници од ИЕ1 за Македонски концепт. Граѓаните сакаат …

Повеќе »

Нови 120 случаи со Ковид-19, четворица починати, 123 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-5. Во ГОБ „8 септември” починаа четири лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58 и 67 …

Повеќе »

Кој води во Изборна единица 1?!

На телефонска анкета спроведена на репрезентативен примерок од 500 граѓани, во оваа фаза од предизборната кампања најголема поддршка е дадена за коалицијата Можеме во оваа единица предводена од Никола Димитров, 105 испитаници се изјасниле за нив. Втори според изборот на граѓаните, 86 од скопскиот регион се за коалицијата Обнова на …

Повеќе »

Двоцифрен број починати од коронавирус во нашата држава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-57, Куманово-10, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-7, Тетово-19, Струга-3, Велес-4, Битола-1, Охрид-5, Кавадарци-1, Гостивар-6, Пробиштип-2, Свети Николе-2, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти од: Скопје-42, Штип-40, …

Повеќе »

Заев: До 2021 ќе изготвиме мерки за санација и реконструкција на колекторот и пречистителна станица во Дојран

До 2021 ќе изготвиме мерки за санација и реконструкција на колекторот и пречистителна станица во Дојран во вредност од 60 милиони денари, а со финализација на изградбата на браната Конско ќе се обезбеди навремен дотур на вода до Дојранското Езеро, најави лидерот на СДСМ Зоран Заев при денешната посета на …

Повеќе »