ЛОКАЛНО

Повторно висока бројка: Еве колку нови случаи со Ковид 19 се регистрирани денес во нашата држава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-107, Куманово-14, Штип-4, Тетово-23, Струга-5, Битола-2, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-1, Кочани-1, Берово-1, Ресен-13, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 33 оздравени пациенти од: Скопје-22, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-1, …

Повеќе »

Крушево со локум чека туристи и посетители

Скопје, 18 јуни 2020 (МИА) – Историско и туристичко Крушево ги поминува месеците во исчекување. Кризата со пандемијата речиси го затвори градот. Градот на музеите нема надежи зашто тие не работат, летово нема да дојдат околу 2 500 параглајдеристи од светот. Градот кој живее од туризмот, и во кој 70 …

Повеќе »

Бројката повторно во пораст: Еве колку нови случаи со коронавирус се регистрирани денеска во нашата држава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1391 тестирање, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-140, Куманово-2, Дебар-1, Штип-6, Тетово-19, Струга-5, Велес-2, Охрид-11, Гостивар-4, Свети Николе-1, Ресен-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 46 оздравени пациенти од: Скопје- 35, Куманово-1, Штип-6, Тетово-1, Струга-1, …

Повеќе »

Јаневски на средба со градоначалникот на Дојран за промоција и поддршка на туризмот

Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски во Дојран оствари работна средба со градоначалникот Анго Ангов, на која се разгледувани протоколите за извршување угостителските услуги во сместувачките капацитети и користење на плажите покрај Дојранското езеро во рамки на кампањата за развој на домашниот туризам „Дома си …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со коронавирус денеска се потврдени во нашата држава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1173 тестирања, а регистрирани се 134 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-97, Куманово-5, Прилеп-1, Тетово-11, Струга-3, Велес-1, Битола-1, Кавадарци-1, Крушево-2, Валандово-1, Кратово-1, Кичево-2, Ресен-7, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 34 оздравени пациенти од: Скопје-6, Куманово-23, Прилеп-2, Тетово-1, …

Повеќе »

Каков е сообраќајот на државните патишта во моментов?!

Владата донесе протокол за транзит на странски државјани на нашата територија. Истиот овозможува транзит само преку граничните премини: Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан, Блаце и аеродром Скопје. Транзитот на овие лица подразбира влез на еден граничен премин и излез на друг, со обврска при транзитот да не се напушта соодветниот …

Повеќе »

„Балкан Инсајт”: Популарни личности ги збогатија претстојните избори за Балканот

Љубљана, 15 јуни 2020 (МИА) – За претстојните избори во Северна Македонија, Србија и Хрватска, покрај со веќе проверени и познати партиски кадри, партиите своите кандидатски листи ги збогатија и со популарни личност од светот на спортот и културата, наведува „Балкан Инсјат”. Сајтот истакнува дека некои, како хрватскиот фолк пејач …

Повеќе »

Градот Скопје наскоро ќе објави повик за субвенции за инвертер клима уреди

Скопје, 14 јуни 2020 (МИА) – Од Градот Скопје во текот на следната недела ќе го објави јавниот повик за субвенционирање на граѓаните за купување високоефикасни инвертер клима уреди за затоплување. Оттаму посочуваат дека новитет оваа година е што граѓаните за да добијат субвенции за инвертери ќе треба доброволно и …

Повеќе »

„Македонскиот рај“ Дојран без ниту еден заболен од корона вирус

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3895, бројката на оздравени пациенти е 1705, на починати е 179, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2011. До сега во општина Дојран нема регистрирано ниту еден пациент. Да се потсетиме дека Општина …

Повеќе »