ЛОКАЛНО

Без рокови за граѓаните за користењето на државната помош од 6.000 денари

Нема рокови за тоа до кога граѓаните ќе може да ја потрошат ффнансиската помош обезбедена со четвртиот сет мерки на Владата, која треба да им биде исплатена на сметките, изјави министерот за економија Крешник Бектеши. – Првично беше одредено дека до 25 декември треба да се потроши државната помош која …

Повеќе »

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 43 пациенти, вкупно се лекуваат 477

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 43 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 477 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство. Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 19 приеми и тоа двајца …

Повеќе »

Без вода жителите на Драчево

Прекин на водоснабдувањето денеска ќе имаат корисниците од улица „Јустинијан Први”, дел од улицата „Сердарот”, улица „Китка” и улицата „Мишевска”, во населба Драчево. ЈП „Водовод и канализација” – Скопје соопшти дека прекин на водоснабдувањето ќе има поради улучен дефект ф-80мм на улицата „Јустинијан Први” 72. Корисниците ќе бидат без вода …

Повеќе »

Санкционирани 213 возачи во Скопје

На територијата на град Скопје вчера се изречени вкупно 213 мерки. Петнаесет мерки се за возење без возачка дозвола, а 18 за неносење на заштитна маска. Како што соопшти денеска Министерството за внатрешни работи, десет мерки се однесуваат за технички неисправни и нерегистрирани возила, 14 за користење мобилен телефон, а …

Повеќе »

Битола го одбележува денот на патронот Св. Нектариј Битолски

Без свечености и без литија, но со утринска богослужба, Преспанско-пелагониската епархија го одбележува 18. декември – Денот на свети Нектариј Битолски, патрон и заштитник на градот Битола. Од битолската Митрополија, седиште на Преспанско-пелагониската епархија, информираат дека годинава патрониот празник на градот не се слави масовно заради пандемијата, но скромно се …

Повеќе »

Дел од населбата Илинден и неколку скопски села утре без струја

Корисниците од викенд населбата Марковa Сушица утре од 9:00 до 12:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 9:00 до 12:00 часот, без струја ќе бидат и Кочкова населба, Катлановска Бања и село Градманци, од 9:00 до 14:00 часот селата Чардак, Бразда, Горно Оризари, Мирковци, Глуво, Голиево и …

Повеќе »

Индустриската зона – Визбегово и дел од Општина Карпош утре без вода

Корисниците од Индустриската зона – Визбегово во Општина Бутел утре од 9:00 часот ќе останат без вода за пиење. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, причина за прекинот во водоснабдувањето е реконструкција на водоводна мрежа со пречник од 100 милиметри на улицата „1550″ …

Повеќе »

Еве колку новозаболени со коронавирус има денеска кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2347 тестирања, а регистрирани се 657 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-323, Куманово-23, Штип-8, Прилеп-38, Тетово-19, Струга-15, Велес-22, Битола-36, Охрид-28, Кавадарци-25, Гостивар-17, Гевгелија-6, Струмица-13, Крива Паланка-6, Радовиш-10, Кочани-12, Пробиштип-4, Македонски Брод-4, Пехчево –1, Берово-7, Валандово-5, Виница-2, Делчево-7, Кратово-1, Свети …

Повеќе »

СОВЕТОТ НА СКОПЈЕ ЌЕ ГЛАСА ЗА ПАМЕТНО ЈАВНО ОСВЕТЛУВАЊЕ И ПЛАТФОРМА ЗА ПАМЕТЕН ГРАД

Развојниот план за изградба и одржување на паметно јавно осветлување на улици во надлежност на Град Скопје и платформа за паметен град на подрачјето на Град Скопје за период (2021-2023) година е една од главните точки за која ќе расправа Советот на Град Скопје на денешната 60-та седница. Со овој …

Повеќе »