ЛОКАЛНО

Кои два објекти денеска ги отстрани инспекцијата на Општина Центар

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар денеска со механизација отстрани два нелегално изградени објекти на улицата „Водњанска”, поточно една импровизирана градба и една дрвена барака. -Откако инвеститорите на двата објекти не постапија по решениjaтa издадени од Секторот за инспекциски работи, кои налагаат самите тие во законски предвиден рок од …

Повеќе »

Ќе се верификува мандатот на член на Советот на Град Скопје кој доаѓа на местото на Енвер Малиќи

На денешната 59-та седница Советот на Град Скопје ќе одлучува за воспоставување меѓуопштинска соработка меѓу Градот Скопје и општините за заедничко вршење на надлежности од областа на инспекцискиот надзор. На почетокот на седницата, исто така, ќе се верификува мандат на член на Советот на Град Скопје кој доаѓа на местото …

Повеќе »

ЗА СЕДУМ ДЕНА САНКЦИОНИРАНИ СЕ 131 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА НА ТЕРИТОРИЈА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за седум дена санкционираа 131 непрописно паркирани возилакои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Во периодот од 30.11. до 06.12.2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 101 непрописно паркирани …

Повеќе »

Општина Центар склучила договор со компанијата „Анизор” за отстранување на снег

Општина Центар склучила договор со компанијата „Анизор”, со што седум специјални возила за отстранување на снег се ставени на располагање на општината во наредниот период. -Со две возила со плуг и соларка, четири специјални возила за отстранување снег (до 3, 6, 8 и 12 тони сол) и еден т.н. хорхет, …

Повеќе »

Водата за пиење во Струга не се препорачува за пиење

Водата за пиење на две мерни места во Струга е заматена поради врнежите од дожд и не се препорачува за пиење. Центарот за јавно здравје од Охрид извршил контрола на терен, и, како што информира директорот Сашо Точков, констатирано било дека матноста на водата е над границите на дозволеното. – …

Повеќе »

Почна јавната расправа за буџетот на општина Гевгелија за 2021

Во општина Гевгелија денеска почна јавната расправа за креирање на буџетот за 2021 година, преку која сите граѓани во наредните две недели, заклучно со 20 декември, со свои идеи и предлози можат да дадат придонес во креирањето на општинскиот буџет. -Од четврток, 10 декември, како дел од низата активности околу …

Повеќе »

Автобусите на ЈСП „Скопје” утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Јавниот превоз утре ќе сообраќа по неделен возен ред поради државниот празник Св.Климент Охридски, кој е неработен ден. Како што соопшти ЈСП „Скопје”, дежурни ќе бидат три билетарници. Од 7 до 19:30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар и Зелено пазарче, а од 7 до 13 часот ќе  биде отворена …

Повеќе »

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 575 возила

Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ воведоа зонско паркирање на паркиралиштата на Средно Водно. Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 …

Повеќе »

Каде беа пронајдени гевгеличаните што се загубија на планината Кожуф

Двајцата средовечни гевгеличани, Кире Арнаудов и Владо Дагалев, вечерва околу 22 часот беа пронајдени од страна на ангажираните екипи од МВР, Шумската полиција, локални ловџии, планинари и членови од семејствата, откако беа алармирани дека се загубиле кај месноста „Круша”, на планината Кожуф. Потрагата почна откако попладнево, околу 15 часот, стигна …

Повеќе »