ЛОКАЛНО

Градот кај нас што вчера регистрираше рекорден број новозаболени со коронавирус

Во Центарот за јавно здравје во Струмица во вчерашното деноноќие се регистрирани 11 нови случаи на заболени од Ковид-19, на возраст од 15 до 69 години. Според директорот на Центарот за јавно здравје во Струмица, Петре Витанов, станува збор за заболени од различни кластери. -Ги преземаме сите мерки да ги …

Повеќе »

Рекорден број на новозаболени од Ковид-19 во Струмица

Во Центарот за јавно здравје во Струмица во изминатото деноноќие се регистрирани 11 нови случаи на заболени од Ковид-19, на возраст од 15 до 69 години. Според директорот на Центарот за јавно здравје во Струмица, Петре Витанов, станува збор за заболени од различни кластери. -Ги преземаме сите мерки да ги …

Повеќе »

Нови 140 случаи на КОВИД-19, 134 оздравени и четири починати лица

Скопје, 12 септември 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1507 тестирања. Во истиот период се евидентирани и 134 оздравени, како и четири починати лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 …

Повеќе »

Млада докторка промовира здрав начин на живот крај Демиркаписка Клисура

Демир Капија, 12 септември 2020 (МИА) – Таа е млада, тазе докторка, прекрасна личност, има една од најубавите градини во Тиквешко и пошироко, на само неколку метри од Демиркаписка Клисура и со поглед кон каменото царство што гордо се извишува над реката Вардар. Дваесет и седумгодишната демиркапијка Кристина Николовска има своевиден …

Повеќе »

Општината во Скопје која вчера имаше само еден активен од Ковид-19

Министерството за здравство вчера информираше дека во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-18, Дебар-1, Штип-3, Прилеп-8, Тетово-13, Струга-3, Битола-4, Гостивар-9, Струмица-4, Крива Паланка-8, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-2, Валандово-1, Виница-3, Делчево-7, Кратово-1, Кичево-2 и Ресен-2. …

Повеќе »

Ќе биде распишан оглас за прием на 30 нови пожарникари, најави Шилегов

Скопје, 11 септември 2020 (МИА) – Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска изјави дека Градот не е тој што ја определува висината на платата на пожарникарите и надоместокот којшто тие го имаат. Одговарајќи на новинарско прашење, Шилегов појасни дека тоа го имаат преземено и го трансферираат до пожарникарите, по …

Повеќе »

Починати пет лица од Ковид, еве колку нови случаи има денеска

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-18, Дебар-1, Штип-3, Прилеп-8, Тетово-13, Струга-3, Битола-4, Гостивар-9, Струмица-4, Крива Паланка-8, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-2, Валандово-1, Виница-3, Делчево-7, Кратово-1, Кичево-2 и Ресен-2. Денеска …

Повеќе »

Кои се алтернативните рути за влез во Скопје?!

Градот Скопје апелира граѓаните да ги користат алтернативните приоди и сообраќајници за влез во градот, пред се поради големата реконструкција на булеварот Александар Македонски во општината Гази Баба, што е во тек. Граѓаните можат во Скопје да пристапат преку скопската обиколница, на исклучувањето кај населбата Радишани, преку новиот булевар Христијан …

Повеќе »

Најмногу активни случаи на ковид во Скопје и Куманово, а Ресен единствен град без активен случај

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1410 тестирања, а регистрирани се 121 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-33, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-2, Тетово-6, Струга-6, Велес-3, Битола-6, Охрид-11, Кавадарци-4, Гостивар-4, Гевгелија-3, Струмица-3, Крива Паланка-9, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-5, Македонски Брод-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делчево-3, Свети Николе-2 и Кичево-1. …

Повеќе »