ЛОКАЛНО

Бочварски: Град Скопје да размисли за одлуката за БРТ

Верувам дека Градот Скопје и новата локална власт ќе ја променат одлуката за запирање на проектот за брз автобуски превоз (БРТ) после сознанијата кои ќе ги добијат за бенефитите од воведувањето на ваквиот превоз во Скопје, порача министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. -Ова е проект кој е планиран …

Повеќе »

Арсовска ја назначи Бујаре Абази за заменик-градоначалничка

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, ја назначи Бујаре Абази за нова заменик- градоначалничка на Скопје. Арсовска денеска свечено го врачи решението, при што на средбата со Абази дискутираа за идната соработка и за предизвиците со кои се соочува Градот. Бујаре Абази е дипломиран инженер на Факултетот за комуникациски науки …

Повеќе »

Во третиот квартал превезени 9,7 милиони патници, раст кај меѓуградскиот и меѓународниот превоз

Вкупниот број на превезени патници во патничкиот патен превоз во третиот квартал од годинава изнесува 9 711 000 и во однос на истиот период од претходната година е намален за 1,2 проценти, објави Државниот завод за статистика. Според видот на превозот, бројот на превезените патници е зголемен во градскиот превоз …

Повеќе »

Без вода дел од корисниците од улица „Ацо Караманов“

Поради уличен дефект ф-150 мм на „Ацо Караманов“ 10, денеска без вода ќе бидат корисниците на дел од истата улица. Како што информираат од ЈП „Водовод и канализација“, водоснабдувањето ќе биде прекинато од 08:30 часот се до завршување со санација на дефектот.свс/лв/ Скопје, 18 ноември 2021 (МИА)

Повеќе »

Конститутивна седница на новиот состав на Советот на Град Скопје

Новиот Совет на Град Скопје денеска од 11 часот ќе одржи конститутивна седница во кино „Фросина” во Младински културен центар. На дневен ред се избор на претседател и членови на Комисијата за верификација, мандатни прашања, признанија, претставки и поплаки на Советот на Град Скопје, извештајот на Комисијата со верификација на …

Повеќе »

Санкционирани 177 возачи во Скопје, од кои 59 за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден полицијата на територија на град Скопје изрекла вкупно 177 мерки, меѓу кои 59 за возење повеќе од дозволената брзина, 13 мерки за возење без возачка дозвола, девет санкции за нерегистрирани возила, осум за возење под дејство на алкохол и 48 мерки за непрописно паркирање, информираат …

Повеќе »

Приведен 45-годишен маж осомничен за убиство во Кавадарци

Педесет и девет годишен маж им подлегнал на повредите од остар предмет здобиени при физичка пресметка со повеќе лица што се случила синоќа во Кавадарци. За убиоството е приведен и осомничен Х.С. (45) од Кавадарци, потврдија за МИА од МВР -На 16.11.2021 околу 04.30 часот во Кавадарци, полициски службеници од …

Повеќе »

Презентација на резултатите од Индексот на отвореност на локалната самоуправа

Фондацијата Метаморфозис во рамки на Проектот на УСАИД за граѓанско учество денеска онлајн ќе ги презентира резултатите од Индексот на отвореност на единиците на локалната самоуправа во Северна Македонија за 2021 година. Од Фондацијата Метаморфозис информираат дека настанот се организира со цел да се овозможи простор за дискусија и дебата …

Повеќе »

Општина Дебрца достави Известување со намера за спроведување на Проектот за пренасочување на Сатеска во старото корито кон Црн Дрим

Општина Дебрца достави Известување за намера за изведување на проектот проектот „Реставрација на река Сатеска и пренасочување во нејзиното природно речно корито“ и утврдување на потребата од оцена на влијанието на проектот врз животната средина. Проектот предвидува реставрирање на природното речно корито на река Сатеска со цел да се пренасочи …

Повеќе »