ЛОКАЛНО

Шилегов очекува до крајот на месецов да биде распишана постапка за нов тендер за тунелите под Кале

Скопје, 21 септември 2020 (МИА) – Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов очекува дека до крајот на месецов ќе биде распишана постапката за избор на нов тендер за тунелите под Кале. – Јас сум човек кој преферира добро да испланира пред да влезе во реализација, затоа и многумина мислеа дека првата …

Повеќе »

Со изградба на нова водоводна мрежа во должина од 1100м решен децениски проблем на жителите на Црниче и Пржино.

Во изминатиов период ЈП Водовод и канализација – Скопје на улица Востаничка, изгради нова водоводна мрежа ф150 во должина од 1100м. Изминатиов викенд 7 екипи, од секторите Водовод и Механизација, извршија комплетно преврзување на сите приклучоци на посочената локација и тоа: 71 приклучна огрлица на ф 150 со комплетна замена …

Повеќе »

Еве колку новозаболени со коронавирус има денеска кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-19, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-16, Тетово-14, Струга-5, Велес-5, Битола-4, Охрид-3, Кавадарци-1, Гостивар-11, Гевгелија-4, Струмица-13, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-17, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Валандово-3, Виница-1, Делчево-2, Свети Николе-1, Кичево-8. Денеска …

Повеќе »

МВР регистрира 701 прекршок за неносење маски

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Седумстотини и еден прекршок регистрира Министерството за внатрешни работи во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со …

Повеќе »

Денеска започнува Националното првенство во триатлон во Дојран

Натпреварот е во организација на Триатлон Федерацијата на Македонија и на Општина Дојран, помагатели се Агенцијaта за млади и спорт и Олимписки Комитет на Северна Македонија. На настанот учествуваат над 80 учесници во 12 категории. – Триатлон спортот во Македонија засилено расте и напредува и очекуваме убаво организирана и силна …

Повеќе »

Митреска за МИА: Народната банка не може и не смее да дозволи банка да работи спротивно на законската регулатива

Перцепцијата за банкарскиот систем и довербата во него е основата на којашто тој функционира. Оттаму, објективните и веродостојни информации се исклучително важни за зачувување на неговата стабилност. Ова го истакнува вицегувернерката на Народната банка, Ана Митреска, во интервју за МИА, осудувајќи ги шпекулациите, коишто, како што вели, беа пласирани во …

Повеќе »

Во Скопје за еден ден сакнкционирани 384 возачи

Во главниот град вчера 21 лице возеле без дозвола, а 20 возачи возеле неисправни возила, бележи билтенот на полицијата кои во текот на вчерашниот ден санкционирале 384 возачи. Како што соопштија од МВР, во текот на вчерашниот ден за пречекорување на дозволената брзина на движење изречени се 138 прекршоци, 20 …

Повеќе »

Штип од вечерва ќе живее во ритамот на „Макфест”

Штип, 18 септември 2020 (МИА) – Фестивалот за музика „Макфест” – Штип почнува вечерва на отворено на Градскиот плоштад „Слобода”, каде се поставени сцената и столчињата. Штип по 35-ти пат ќе живее во ритамот на нови макфестовски хитови. Оваа вечер се слави 35-от роденден со ревијална вечер на којашто осум …

Повеќе »

Кумановец за малку ќе плател 10.000 евра, мислејќи дека ги спасува ќерката и зетот од затвор

Куманово, 18 септември 2020 (МИА) – Кумановец (86) бил потенцијална жртва на изманик кој му барал пари за неговиот зет да не оди во затвор, поради наводна сообраќајна несреќа, информираше денеска СВР Куманово. Изманикот му барал 35.000 евра за да не оди зет му во затвор, бидејќи во наводната сообраќајка …

Повеќе »