ЛОКАЛНО

Општина Куманово објави јавен повик за набавка и транспорт на таблети за потребите на Општина Куманово

Општина Куманово објави јавен повик за набавка и транспорт на таблети за потребите на Општина Куманово, соопштија денеска надлежните од одделението за јавни набавки. Проценетата вредност е 3,3 милиони денари без вклучен данок на додадена вредност. Согласно, објавената јавна набавка, таблетите ќе треба да се испорачаат во просториите на општината. …

Повеќе »

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ПОДИГНАТИ 148 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ОД ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

Во текот на изминатата недела (03.12 – 09.12.2020 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 148 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 20 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 128 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање …

Повеќе »

Општина Крива Паланка објави повик за изнајмување новогодишни штандови по повод претстојните Новогодишни и Божиќни празници

Локалната самоуправа на Општина Крива Паланка објави јавен повик за изнајмување продажни штандови по повод претстојните Новогодишни и Божиќни празници. Продажните штандови ќе бидат поставени по повод претстојните Новогодишни и Божиќни празници во текот на месец декември 2020 и јануари 2021 година. – Предвидено е штандовите да бидат псотавени на …

Повеќе »

Денеска најмногу починати лица кај нас од почетокот на пандемијата на коронавирусот

Денеска се регистрирани 504 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 69954, оздравени се 731 пациент – починати се 46 лица Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 504 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-174, Куманово-15, Дебар-21, …

Повеќе »

Кои делови од општините Карпош, Центар и Бутел утре ќе бидат без струја

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во општините Карпош, Центар и Бутел. – Од 09:00 до 13:00 часот, дел од ул. „Јурин Гагарин” од бр. 1 до бр. 90 и ул. „Козле” бр, 2, од 09:00 до 13:30 часот, ул. …

Повеќе »

Бочварски: Гасификацијата на сите општини ќе чини околу 350 милиони евра

Гасифицирањето на сите општини во државата ќе чини околу 350 милиони евра, најави денеска Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Тој забележа дека ова се првични проценки и анализи, а на тендерот кој го распиша Министерството за економија интерес пројавија две компании.  -Приватни партнери коишто ќе работат на оваа …

Повеќе »

Предлогот за прогласување на Кањонот Матка за споменик на природата прифатен, Град Скопје го праќа во МЖСПП

Советот на Град Скопје на денешната седница го прифати предлогот за прогласување на заштитениот локалитет на Кањонот Матка за споменик на природата. Предлогот беше поздравен од советниците. Со тоа, Советот на Град Скопје му предлага на Министерството за животна средина и просторно планирање да спроведе постапка за ревалоризација и прогласување …

Повеќе »

Кои два објекти денеска ги отстрани инспекцијата на Општина Центар

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар денеска со механизација отстрани два нелегално изградени објекти на улицата „Водњанска”, поточно една импровизирана градба и една дрвена барака. -Откако инвеститорите на двата објекти не постапија по решениjaтa издадени од Секторот за инспекциски работи, кои налагаат самите тие во законски предвиден рок од …

Повеќе »

Ќе се верификува мандатот на член на Советот на Град Скопје кој доаѓа на местото на Енвер Малиќи

На денешната 59-та седница Советот на Град Скопје ќе одлучува за воспоставување меѓуопштинска соработка меѓу Градот Скопје и општините за заедничко вршење на надлежности од областа на инспекцискиот надзор. На почетокот на седницата, исто така, ќе се верификува мандат на член на Советот на Град Скопје кој доаѓа на местото …

Повеќе »