ЛОКАЛНО

ЗА СЕДУМ ДЕНА САНКЦИОНИРАНИ СЕ 131 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА НА ТЕРИТОРИЈА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за седум дена санкционираа 131 непрописно паркирани возилакои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Во периодот од 30.11. до 06.12.2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 101 непрописно паркирани …

Повеќе »

Општина Центар склучила договор со компанијата „Анизор” за отстранување на снег

Општина Центар склучила договор со компанијата „Анизор”, со што седум специјални возила за отстранување на снег се ставени на располагање на општината во наредниот период. -Со две возила со плуг и соларка, четири специјални возила за отстранување снег (до 3, 6, 8 и 12 тони сол) и еден т.н. хорхет, …

Повеќе »

Водата за пиење во Струга не се препорачува за пиење

Водата за пиење на две мерни места во Струга е заматена поради врнежите од дожд и не се препорачува за пиење. Центарот за јавно здравје од Охрид извршил контрола на терен, и, како што информира директорот Сашо Точков, констатирано било дека матноста на водата е над границите на дозволеното. – …

Повеќе »

Почна јавната расправа за буџетот на општина Гевгелија за 2021

Во општина Гевгелија денеска почна јавната расправа за креирање на буџетот за 2021 година, преку која сите граѓани во наредните две недели, заклучно со 20 декември, со свои идеи и предлози можат да дадат придонес во креирањето на општинскиот буџет. -Од четврток, 10 декември, како дел од низата активности околу …

Повеќе »

Автобусите на ЈСП „Скопје” утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Јавниот превоз утре ќе сообраќа по неделен возен ред поради државниот празник Св.Климент Охридски, кој е неработен ден. Како што соопшти ЈСП „Скопје”, дежурни ќе бидат три билетарници. Од 7 до 19:30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар и Зелено пазарче, а од 7 до 13 часот ќе  биде отворена …

Повеќе »

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 575 возила

Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ воведоа зонско паркирање на паркиралиштата на Средно Водно. Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 …

Повеќе »

Каде беа пронајдени гевгеличаните што се загубија на планината Кожуф

Двајцата средовечни гевгеличани, Кире Арнаудов и Владо Дагалев, вечерва околу 22 часот беа пронајдени од страна на ангажираните екипи од МВР, Шумската полиција, локални ловџии, планинари и членови од семејствата, откако беа алармирани дека се загубиле кај месноста „Круша”, на планината Кожуф. Потрагата почна откако попладнево, околу 15 часот, стигна …

Повеќе »

Се трага по изгубените гевгеличани на Кожув

Двајца гевгеличани на возраст од 70 години се изгубиле попладнево на планината Кожуф, потврди полицијата. Случајот го пријавил синот на еден од исчезнатите, пренесува Канал Вис. Тој на службениците од Свр Струмица им рекол дека татко му заминал утрото со уште еден пријател на рекреација во планината, но околу 17 …

Повеќе »

Земјоделец од Пехчево: Житариците ни се катастрофа, овчарството исчезнува, проблеми со откупот …

Се потежок животот во руралните средини на крајниот Исток Животот и во село и во град особено во крајните делови од источниот регион станува се потежок, особено сега кога владее пандемија од светски размери. Но, и ако се тргне на страна пандемијата, како што велат земјоделците и сточарите од пехчевскиот …

Повеќе »