ЛОКАЛНО

Каков е сообраќајот на државните патишта во моментов?!

Владата донесе протокол за транзит на странски државјани на нашата територија. Истиот овозможува транзит само преку граничните премини: Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан, Блаце и аеродром Скопје. Транзитот на овие лица подразбира влез на еден граничен премин и излез на друг, со обврска при транзитот да не се напушта соодветниот …

Повеќе »

„Балкан Инсајт”: Популарни личности ги збогатија претстојните избори за Балканот

Љубљана, 15 јуни 2020 (МИА) – За претстојните избори во Северна Македонија, Србија и Хрватска, покрај со веќе проверени и познати партиски кадри, партиите своите кандидатски листи ги збогатија и со популарни личност од светот на спортот и културата, наведува „Балкан Инсјат”. Сајтот истакнува дека некои, како хрватскиот фолк пејач …

Повеќе »

Градот Скопје наскоро ќе објави повик за субвенции за инвертер клима уреди

Скопје, 14 јуни 2020 (МИА) – Од Градот Скопје во текот на следната недела ќе го објави јавниот повик за субвенционирање на граѓаните за купување високоефикасни инвертер клима уреди за затоплување. Оттаму посочуваат дека новитет оваа година е што граѓаните за да добијат субвенции за инвертери ќе треба доброволно и …

Повеќе »

„Македонскиот рај“ Дојран без ниту еден заболен од корона вирус

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3895, бројката на оздравени пациенти е 1705, на починати е 179, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2011. До сега во општина Дојран нема регистрирано ниту еден пациент. Да се потсетиме дека Општина …

Повеќе »

Дванаесет обвинети за непочитување на полицискиот час во Скопје

Предлози за издавање казнени налози поднесе Основното јавно обвинителство Скопје против 12 лица обвинети за Непостапување според здравствените прописи, кривично дело предвидено и казниво согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не постапиле согласно Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија, …

Повеќе »

Потпишан Договорот за финансиска поддршка за набавка на современи тезги за беровскиот пазар

Берово, 11 јуни 2020 (МИА) – Со инвестиција вредна 3,6 милион иденари градскиот пазар во Берово ќе добие современи тезги. -Проектот е продолжување на активностите за изградба на покриен зелен пазар, во кој со втората фаза, ќе бидат набавени современи, модерни тезги за продажба на производи на беровскиот пазар. Околу …

Повеќе »

За 43 лица во Скопје побарани казни за непочитување на полицискиот час

Скопје, 11 јуни 2020 (МИА) – Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози од по 2 000 евра против вкупно 43 лица за непочитување на полицискиот час. – Сите обвинети не постапиле согласно Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија, …

Повеќе »

Чаир со најголем број активни случаи со Ковид-19, следат Бутел, Центар, Аеродром, Гази Баба и Карпош

Скопје, 10 јуни 2020 (МИА) – Во Чаир и натаму има најголем број активни случаи со Ковид-19, чиј број изнесува 195, по што следат Бутел со 72, Центар со 71, Аеродром со 67, Гази Баба со 66, Карпош со 64, Сарај со 58 случаи…, покажуваат податоците од Институтот за јавно …

Повеќе »

Најмногу казни за не носење заштитни маски во возило

Луѓето кои во тетовскиот регион се казнети за не носење на задолжителната маска за лице за заштита од Ковид-19 најмногу овој прекршок го прават кога патуваат во исто возило заедно со други лица кои не се дел од нивните семејства, образложуваат од СВР Тетово. Следуваат прекршоците кај оние кои не …

Повеќе »