ЛОКАЛНО

Се изработува карта на загадувачите, за почеток во градот Скопје, информира Петровска

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) изработува карта на загадувачите, за почеток во градот Скопје, каде ќе ги идентификува сите точки што се во нивна надлежност. Ова денеска го соопшти в.д. директорката на ДИЖС Ана Петровска, која посочи дека целта е понатаму кога ќе биде готова алатката за непосредно пријавување …

Повеќе »

Шахпаска: Социјалните услуги ги приближуваме до граѓаните, потпишани нови 10 Договори за грант со општините

  „Како Влада и Министерство продолжуваме во изградбата на концептот едно општество за сите, кое значи праведно, солидарно општество, кое што создава услови за учество на сите граѓани на еднакви основи, да учествуваат во општествениот живот. Денес продолжуваме со потпишување на дополнителни десет договори, вклучително и руралните општини. Тоа се …

Повеќе »

Општина Маврово и Ростуше со јавен повик до граѓаните да достават предлози за буџетот во 2021 година

За да учествуваат во процесот на креирање на општинскиот буџет за следната година и да се лоцираат средствата согласно нивните потреби, Општина Маврово и Ростуше објави повик со кој на жителите им овозможи да достават предлози од приоритетно значење. -Може да се јават сите заинтересирани субјекти, граѓани, месни заедници, бизнис …

Повеќе »

Санкционирани 414 возачи во Скопје

На територијата на град Скопје, Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден, изрече 414 санкции. Од МВР информираат дека, 39 санкции се за технички неисправни и нерегистрирани возила, 20 мерки за користење мобилен телефон, 63 санкционирани пешаци, 68 мерки за непрописно паркирани возила и 19 санкции за неносење …

Повеќе »

Шилегов: Дроновите за мониторинг на индустриските капацитети даваат резултат

Термалните дронови кои се пуштаат секој вечер со цел мониторинг на индустриските капацитети даваат резултат, посочи градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Целта на мерката е решавање на проблемот со загадувањето, а како што информира градоначалникот, инспекторатот на лице место затекнувал палачи на кабли и слични неправилности. -Има резултати од …

Повеќе »

Приведен сопственик на угостителски објект од Гостивар, работел по дозволеното време

Вчера (16.11.2020) околу 22 часот и 50 минути, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода Р.Б.(46) од Гостивар, сопственик на угостителски објект лоциран во близина на автопатот Гостивар-Тетово, затоа што објектот работел по дозволеното време и во него се наоѓале 12 лица, односно гости. …

Повеќе »

За колку време може да се реши проблемот со отпадот во општините

Зимските месеци и високото ниво на загаденост на воздухот само го актуелизира проблемот со отпадот што се гори при што се испуштаат штетни супстанции. Воздухот кај нас е постојано загаден, затоа што постојано се гори отпад, комунален, индустриски, градежен на официјалните, општински депонии и уште на стотина диви депонии расфрлани …

Повеќе »

Општина Гостивар прогласи за почесни граѓани шест лекари за придонесот во борбата против КОВИД-19

Почесни граѓани на Гостивар од денеска се инфектолозите Фадил Цана, Илир Демири, Ратко Наумовски, Енес Мемети и Месут Хасипи, а признанието постхумно му е доделено и на д-р Трајче Нешковски. Предлогот на градоначалникот Арбен Таравари ја доби поддршка од Советот на општината на 29 седница. -Пред неколку дена му предложив …

Повеќе »