Breaking News

ЛОКАЛНО

Приведени две лица од Делчево за „перење пари”

  Денеска (07.12.2022) од страна на полициски службеници од СВР Штип лишени се од слобода К.П.(64) и Д.П.(37), двајцата од Делчево. Приведувањето е врз основа на претходно поднесена кривична пријава против нив, поради сомнение за сторено кривично дело „перење пари” казниво по чл.273 од Кривичниот законик, од страна на СВР …

Повеќе »

Поради магла намалена видливост во Крушево до 30 метри

Поради појава на магла во Крушево се бележи намалена видливост до 30 метри, информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез …

Повеќе »

Општина Крива Паланка за првпат ќе воведе субвенции за млади и еднократен надоместок за повеќе категории граѓани

На денешната седница на Советот на Општина Крива Паланка усвоени се програмски активности за следната година со кои општината воведува поддршка за сите категории граѓани, а најголем процент се наменети за младите и за невработени лица, но и лицата со попреченост од општината. -На денешната седница на Советот усвоени се …

Повеќе »

Во Берово без организирана прослава за дочекот на Нова година

Поради енергетската криза, Општина Берово скромно ќе го одбележи дочекот на Нова година. Како што информираа од Општината, на градскиот плоштад, ќе биде поставена новогодишната елка, а ќе бидат изоставени секаков вид светлечки реквизити, кои изминатите години го красеа центарот на градот за новогодишните празници. -Поради моменталната енергетска криза и …

Повеќе »

Делови од Ѓорче Петров, Аеродром, Гази Баба и Бутел без струја

Поради технички интервенции во електро дистрибутивната мрежа денеска без електрична енергија ќе бидат дел од корисниците во општините Ѓорче Петров, Аеродром, Гази Баба и Бутел. – Во период од 09.00 до 14:00ч. ќе имаат прекин на електричната енергија дел од корисниците на ул. Лесновска, ул. Презвитер Константин, ул.Јан Хус и …

Повеќе »

Град Скопје од утре со нов јавен повик за приватни превозници, „Слобода превоз“ и Макекспрес“ нема да можат да аплицираат

Градот Скопје утре ќе објави јавен повик за приватни автобуски превозници на линиите со број 20 и 22. Единствена разлика, како што информираат од Градот Скопје, е во тоа што ниту „Слобода Превоз“ ниту „Макекспрес“ нема да можат да конкурираат една година од денот на раскинување на договорот поради прекршување …

Повеќе »

Во Општина Велес одбележан Светскиот ден на волонтерството

Со панел дискусија на тема волонтерството и младите, на која присуствуваа средношколци од средните училишта во градот и градоначалникот Марко Колев, во Општина Велес вчера попледане се одбележа Светскиот ден на волонтерството, 5 Декември, информираат денеска од Општина Велес. Градоначалникот Колев говорел за значењето на волонтерството и неговото искуство на …

Повеќе »

Општина Центар: Утре истекува јавниот повик за доделување еднократна парична помош за пензионери

Општина Центар ги известува граѓаните дека Јавниот повик за доделување еднократна парична помош за пензионерите истекува утре. Од Општина Центар информираат дека сите граѓани кои ги исполнуваат условите, се жители на општината и земаат пензија не поголема од 17.518 денари може да аплицираат и бидат корисник на оваа мерка. Општина Центар …

Повеќе »

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и …

Повеќе »

Без вода денеска дел од улицата „Мајка Тереза“

Поради изведување на водоводен приклучок ф-200 мм на ул. „Мајка Тереза“ 40 (Водњанска), денес прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од оваа улица. Водоснабдувањето, како што информираат од ЈП Водовод и канализација – Скопје, ќе биде прекинато од 09:00 часот до завршување со работните активности. дма/ац/

Повеќе »