ЛОКАЛНО

Форуми за одржлив развој на Дојранското Езеро

Фондацијата за нови технологии при Институтот ГАУС во соработка со Македонското научно друштво од Битола и со поддршка од локалната самоуправа, во Дојран одржа форуми за долгорочен одржлив развој на Дојранското Езеро во рамки на проектот „План Дојран”. – Еден од форумите имаше цел да ги активира граѓаните, деловните луѓе …

Повеќе »

За една недела 31 новозаразен во Гевгелија, Поцков апелира да се почитуваат мерките

За една недела, односно од минатиот петок до денеска, во Гевгелија има 31 новозаразен со коронавирусот. Тоа укажува дека епидемиолошката состојба е сериозна, велат од гевгелиската Општа болница. – Високите бројки алармираат дека есенскиот бран веќе дојде и дека граѓаните треба доследно да ги почитуваат мерките за заштита од КОВИД-19 …

Повеќе »

Санкционирани 125 возачи во Скопје

Во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 125 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 15 лица, а за пречекорување на дозволената брзина на движење изречени се 33 прекршоци, на територијата на град Скопје. МВР денеска информира дека се регистрирани технички неисправни и нерегистрирани осум возила, додека 61 возило …

Повеќе »

Која општина има најголем број активни случаи

Во општина Центар има најголем број активни случаи со Ковид-19, чиј број денеска изнесува 241, покажуваат податоците за состојбата со Ковид-19 во земјата, што ги објави Министерството за здравство. Во Аеродром има 240 активни случаи, во Карпош – 214, Гази Баба – 140, Кисела Вода – 138, Ѓорче Петров – …

Повеќе »

Повторно црн рекорд: Еве колку новозаболени има денеска од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-184, Куманово-13, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-12, Тетово-19, Струга-6, Велес-4, Битола-10, Охрид-4, Кавадарци-5, Гостивар-4, Гевгелија-5, Струмица-21, Крива Паланка-5, Радовиш-11, Кочани-17,  Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-2, Делчево-4, Свети Николе-11, Кичево-3, Неготино-1. …

Повеќе »

Богдановиќ: Општина Центар останува доследна на своите заложби за развој на културата

Со запазување на сите мерки и препораки од надлежните институции, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со основачите и членовите на управувачките органи на „Центар-Јадро”, Искра Гешовска, Јане Чаловски, Теодор Целакоски и Јасмина Билаловиќ, го презентираа концептот и замислата на проектот, со што независната културна сцена, младите уметници и …

Повеќе »

Општина Кичево ќе додели финасии наменети за поддршка на спортски здруженија и екипи

Средства од Буџетот на Општина Кичево за 2020 година ќе се користат за финансирање на програмски активности на спортски здруженија и екипи, за поддршка на проекти и активности за подигање на нивото на екипните спортови, за подигање на нивото на боречките спортови и за проекти кои влијаат кон подигање на …

Повеќе »

Во Гевгелија понудени на продажба девет градежни парцели

Општина Гевгелија денеска објави продажба на девет градежни парцели од кои осум за домување во станбени куќи и една за изградба на објект од лесна индустрија. Три од осумте парцели за станбени куќи,со зафатнина од 362 до 436 метри квадратни, се наоѓаат во населбата ,,Касарна,, а останатите пет, со површина …

Повеќе »

Во Прилеп прва театарска премиера во пандемија

Прилеп ќе ја добие првата премиера на театарска претстава од почетокот на пандемијата. Вечер на сцената од Центарот за култура „Марко Цепенков” премиерно ќе биде изведена камерната претстава „Да не е галеб” според Чехов и според американскиот драматург Поснер, во режија на Саша Нацески, а во продукција на Театарот „Чин …

Повеќе »