ЛОКАЛНО

Колку нови случаи на Ковид-19 се регистрирани денеска кај нас ?!

Скопје, 19 август 2020 (МИА) – Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-45, Куманово-18, Дебар-1, Штип-11, Прилеп-3, Тетово-2, Струга-4, Велес-4, Гостивар-9, Струмица-2, Виница-2, Делчево-4, Свети Николе-3. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 112 оздравени …

Повеќе »

ЈКП „Тетово” овозможи плаќање на комуналните сметки преку интернет

Тетово, 19 август 2020 (МИА) – Јавното комунално претријатие „Тетово” од вчера има нова верзија на своја веб страница на која може преку интернет да се плаќаат комуналните сметки, како и да се оствари комуникација со вработените за други работи. – Покрај електронското плаќање, веб страницата на претпријатието нуди можност …

Повеќе »

За неносење маски 429 казни во изминатите 24 часа

Скопје, 19 август 2020 (МИА) – За неносење лична заштита на лице регистрирани се 429 прекршоци во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија. До граѓаните од Министерството за внатрешни работи апелираат да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Повеќе »

Еве колку нови случаи со Ковид 19 денеска се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1742 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-40, Куманово-6, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-4, Битола-3, Охрид-6, Кавадарци-2, Гостивар-18, Струмица-1, Пробиштип-2, Берово-1, Виница-5, Делчево-4 и Кичево-7. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 152 оздравени пациенти од: Скопје-87, …

Повеќе »

Нема повеќе активни случаи со Ковид-19 во Дојран

Гевгелија, 18 август 2020 (МИА) – Двајцата новоинфицирани пациенти со коронавирусот, кои во вчерашниот извештај на ИЈЗ беа нотирани во Гевгелија, всушност се од општина Богданци, потврдија денеска од ПЕ на Центарот за јавно здравје од Гевгелија под чија надлежност се и општините Богданци и Дојран. Епидемиологот д-р Сашо Олумчев …

Повеќе »

Четиринаесет уметници создаваат нови дела на Меѓународната струмичка ликовна колонија

Четиринаесет ликовни уметници од земјава од 10 овој месец ги создаваат своите нови дела на 57. издание на Меѓународната струмичка ликовна колонија, која се одржува во просториите на Уметничката галерија во Струмица. -Колонијата завршува задутре, а уметниците делата ги создаваат на масло на платно, акрил и мозаик. По 28 пат …

Повеќе »

Регистрирани се 385 прекршоци во текот на изминатото деноноќие за неносење маски

Регистрирани се 385 прекршоци во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19. Скопје, 17 август …

Повеќе »

Продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија

Атина, 15 август 2020 (МИА) – Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е во сила до денеска, продолжена е до крајот на август, јави дописничката на МИА од Атина. Во Службен весник на Грција, веќе …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со Ковид-19 се регистрирани кај нас денеска

Скопје, 14 август 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-13, Струмица-2, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-2, Валандово-1, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-5, Кичево-8, …

Повеќе »