ЛОКАЛНО

До Град Скопје пристигнаа 1.964 апликации за субвенции за инвертери

Од отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери досега поднесени се 1.964 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.500 барања, информира Град Скопје. Оттаму ги потсетуваат граѓаните од сите скопски општини дека е во тек јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата, …

Повеќе »

Повторно висок број денеска на новозаболени од ковид 19 во нашата држава!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1971 тестирања, а регистрирани се 188 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-44, Куманово-21, Дебар-1, Штип-18, Тетово-24, Струга-21, Велес-1, Битола-5, Охрид-6, Кавадарци-3, Гостивар-23, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Кичево-10, Ресен-1, Неготино-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »

ФИТР ќе објави јавен повик за дигитализација на општинските услуги

Скопје, 29 јули 2020 (МИА) – Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) наскоро ќе објави јавен повик за дигитализација на општинските услуги, најави директорот на ФИТР, Јован Деспотовски на денешниот втор јавен настан од серијата „Дигитални предизвици за општествена трансформација” што се одржа на влезот на паркот Жена борец во …

Повеќе »

Сугарески: Почнува проектот од 70 милиона евра за изградба на преку 400 километри локални патишта

Прилеп, 29 јули 2020 (МИА) – Министерството за транспорт и врски го објави првиот тендер за изградба и санација на локални улици и патишта во 17 општини, како прва фаза од проектот „Македонија без кал”. Со неа се опфатени 28 локални улици во должина од 23, 6 километри, во вредност од …

Повеќе »

Еве каков лик на Универзалната сала имаше ветено Коце Трајановски во предизборната кампања (Видео)

Поранешниот градоначалник Коце Трајановски во 2017.та година во предизборната кампања за локалните избори доколку ги добие во главниот град Скопје, вети изградба на нова модерна сала. „Нов лик за Универзалната сала во Скопје, негова целосна реконструкција и надградба. Реконструкција на големата сала, изградба на помали повеќенаменски и конференциски сали, административни …

Повеќе »

Намален бројот на новозаболени со Ковид 19 во нашата земја: Еве колку случаи се регистрирани денес

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1356 тестирања, а регистрирани се 102 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-11, Штип-13, Прилеп-3, Тетово-2, Струга-2, Битола-6, Охрид-3, Кавадарци-3, Гостивар-8, Радовиш-1, Кочани-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Виница-1, Свети Николе-3, Кичево-4. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 99 оздравени …

Повеќе »

Еве колку нови случаи со Ковид 19 денес се регистрирани кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1025 тестирања, а регистрирани се 128 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-52, Куманово-6, Штип-29, Прилеп-2, Тетово-6, Битола-2, Кавадарци-10, Гостивар-13, Кочани-1, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Виница-2, Свети Николе-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 137 оздравени пациенти од: Скопје-108, Куманово-2, Прилеп-1, …

Повеќе »

Бројот на инфицирани со Ковид-19 надмина 10.000, моментно 4.199 активни случаи

Дневниот број на новозаразени лица од КОВИД-19 во земјава и натаму е троцифрен. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани дури 152 нови случаи на КОВИД-19. Со ова, вкупниот број на дијагностицирани со вирусот од почетокот на епидемијата во земјава достигна 10086, а има вкупно 4199 активни случаи. Бројот на …

Повеќе »

Еве колку нови случаи на ковид 19 се регистрирани денес кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-20, Дебар-8, Штип-14,Прилеп-1,Тетово-9, Струга-13, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-15, Гевгелија-3, Струмица-4, Радовиш-1, Кочани-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Повеќе »