ЛОКАЛНО

МВР регистрира 701 прекршок за неносење маски

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Седумстотини и еден прекршок регистрира Министерството за внатрешни работи во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со …

Повеќе »

Денеска започнува Националното првенство во триатлон во Дојран

Натпреварот е во организација на Триатлон Федерацијата на Македонија и на Општина Дојран, помагатели се Агенцијaта за млади и спорт и Олимписки Комитет на Северна Македонија. На настанот учествуваат над 80 учесници во 12 категории. – Триатлон спортот во Македонија засилено расте и напредува и очекуваме убаво организирана и силна …

Повеќе »

Митреска за МИА: Народната банка не може и не смее да дозволи банка да работи спротивно на законската регулатива

Перцепцијата за банкарскиот систем и довербата во него е основата на којашто тој функционира. Оттаму, објективните и веродостојни информации се исклучително важни за зачувување на неговата стабилност. Ова го истакнува вицегувернерката на Народната банка, Ана Митреска, во интервју за МИА, осудувајќи ги шпекулациите, коишто, како што вели, беа пласирани во …

Повеќе »

Во Скопје за еден ден сакнкционирани 384 возачи

Во главниот град вчера 21 лице возеле без дозвола, а 20 возачи возеле неисправни возила, бележи билтенот на полицијата кои во текот на вчерашниот ден санкционирале 384 возачи. Како што соопштија од МВР, во текот на вчерашниот ден за пречекорување на дозволената брзина на движење изречени се 138 прекршоци, 20 …

Повеќе »

Штип од вечерва ќе живее во ритамот на „Макфест”

Штип, 18 септември 2020 (МИА) – Фестивалот за музика „Макфест” – Штип почнува вечерва на отворено на Градскиот плоштад „Слобода”, каде се поставени сцената и столчињата. Штип по 35-ти пат ќе живее во ритамот на нови макфестовски хитови. Оваа вечер се слави 35-от роденден со ревијална вечер на којашто осум …

Повеќе »

Кумановец за малку ќе плател 10.000 евра, мислејќи дека ги спасува ќерката и зетот од затвор

Куманово, 18 септември 2020 (МИА) – Кумановец (86) бил потенцијална жртва на изманик кој му барал пари за неговиот зет да не оди во затвор, поради наводна сообраќајна несреќа, информираше денеска СВР Куманово. Изманикот му барал 35.000 евра за да не оди зет му во затвор, бидејќи во наводната сообраќајка …

Повеќе »

Коронавирусот ја наполни струмичката болница

Зголемениот број заразени од Ковид-19 ги наполни сместувачките капацитети во струмичката болница, информира директорот д-р Наќе Гогов. Според него, Инфективното одделение е веќе полно и таму се лекуваат 15 пациенти со полесна клиничка слика, додека тие со потешка се пренесуваат во Скопје. – На Инфективното одделение има вкупно 25 кревети, …

Повеќе »

Општина Куманово ќе организира јавна расправа на која граѓаните ќе одлучат дали општината треба да се задолжи милион евра

Куманово, 17 септември 2020 (МИА) – Општина Куманово, објави повик за учество на усната јавна расправа по нацрт – одлуката за долгорочно домашно задолжување на Општина Куманово во рамки на Вториот проект за подобрување на општинските услуги (MSIP2). Општината ги повика кумановци, други заинтересирани субјекти, претставниците на јавните претпријатија, во …

Повеќе »

Започнува Националното првенство во триатлон 2020 во Дојран

На 20 септември започнува Националното првенство во триатлон во Дојран. Натпреварот е во организација на Триатлон Федерацијата на Македонија и на Општина Дојран, помагатели се Агенцијaта за млади и спорт и Олимписки Комитет на Северна Македонија. На настанот учествуваат над 80 учесници во 12 категории. – Триатлон спортот во Македонија …

Повеќе »