МАРКЕТИНГ

Димковски во Република Словенија: Воведувањето на нови технологии и ефикасни советодавни услуги за земјоделците е клучно за модерно и конкурентно земјоделство 

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, од денеска во следните два дена е во официјална посета на Република Словенија. Во рамки на посетата, министерот Димковски ќе присуствува на отворањето на 57-мото издание на Меѓународниот саем за земјоделство и храна АГРА 2019. Во рамки на саемот, министерот Димковски присуствуваше …

Повеќе »

Голема забава со попусти и изненадувања за отворањето на новото Веро и Џамбо во Тетово

Со многу забавни активности за најмладите и со специјални попусти и подароци за потрошувачите, компанијата „Веропулос” в понеделник (26 август) ќе го одбележи отворањето на реновираниот маркет во Тетово кој сега добива и свој „Џамбо” маркет. Станува збор за маркетот лоциран на улицата Борис Кидрич бб, кој беше третиот Веро …

Повеќе »

НОВИОТ ФИЛМ НА ТЕОНА СТУГАР МИТЕВСКА СО НАГРАДА ЗА РАЗВОЈ НА САРАЕВСКИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

На штотуку завршениот Филмски фестивал во Сараево, новиот проект во развој на Теона Стругар Митевска, “Најсреќниот човек во светот”, кој беше преставен на Синелинк маркетот ја доби наjценетата Еуримаж награда за развој во висина од 20,000 евра. На Синелинк оваа година беа преставени 17 одлични проекти од Европа. https://www.sff.ba/novost/11226/nagrade-25.-sarajevo-film-festivala. “Најсреќниот …

Повеќе »

Високи оценки за девет премиум вина на „Tikveš Châteaux & Domaines”

Дури девет вина од бренд платформата на „Тиквеш“ – „Tikveš Châteaux & Domaines“ добија високи оценки од познатиот независен вински критичар Џеб Данак (Jeb Dunnuck), кој произлегува од тимот на „Wine Advocate“ на прочуениот вински експерт Роберт Паркер. Инаку, шест од оценетите вина од страна на Данак добија над 90 …

Повеќе »

Јавен повик за учество на јубилејната, 15-та по ред “Бела ноќ“

Оваа година по 15-ти јубилејен пат, во организација на Град Скопје и ЈУ “Универзална сала“ – Скопје, се одржува културната манифестација “Бела ноќ“. За таа цел, распишан е отворен јавен повик, на кој заинтересираните уметници до 6-ти септември ќе можат да се пријавуваат и со тоа, да бидат дел од …

Повеќе »

Министерот за култура Хусни Исмаили присуствуваше на свеченото затворање на фестивалот „Охридско лето“

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во Охрид присуствуваше на свеченото затворање на 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“ во чии рамки беше прикажана претставата „Одисеј“ од  Горан Стефановски, во режија на Александар Поповски. Претставата, чија изведба наиде на одличен прием кај многубројната публика, е во копродукција на повеќе театри …

Повеќе »

ЈСП Скопје ја прошири секундарната продажна мрежа со над 20 локации

Во изминатиов период ЈСП Скопје ја прошири секундарната продажна мрежа со над 20 локации (маркети, трафики и слично) кои се наоѓаат на фрекфентни места низ градот/општините, каде корисниците на јавниот превоз можат да купат/надополнат „Скопска“. Описот на локациите со прилог фотографија е достапен на фејсбук страната на ЈСП Скопје www.facebook.com/jspskopjee. …

Повеќе »

„АЛКАЛОИД“ ИНВЕСТИРА 11 МИЛИОНИ ЕВРА ВО ПРОШИРУВАЊЕ НА ПРОИЗВОДНИТЕ КАПАЦИТЕТИ

Новите производни одделенија ќе се простираат на површина од 7.000 м² и ќе создадат услови за реализирање на околу 200 нови вработувања. Посветеноста на перманентниот раст и развој, следењето на трендовите и најновите достигнувања во сферата на фармацијата, се главните причини поради кои во изминативе дваесет години „Алкалоид АД Скопје“ …

Повеќе »

„Бритиш ервејс“ нуди уреди за виртуелна реалност за своите патници

Патниците од прва класа „Бритиш ервејс“ наскоро ќе можат да гледаат филмови преку уредите за виртуелна реалност. Авиокомпанијата ќе ги тестира избраните меѓународни правци за летови подолги од осум часа. Уредите ќе понудат дводимензионални, тродимензионални и 360-степени содржина. Покрај тоа, патниците ќе можат да избираат програми за терапија со медитација …

Повеќе »