Breaking News

МАРКЕТИНГ

„Стоп за домашното насилство. Животот е мој!“ – кампања за борба против семејното насилство

На иницијатива на Билјана Ангелова, сопруга на бугарскиот амбасадорот во земјава, како дел од кампањата „Стоп за домашното насилство. Животот е МОЈ!“, денеска напладне на Градскиот плоштад во Скопје и на плоштадите и јавните места низ градовите во земјава, втора година по ред ќе се одржи краток собир со кој …

Повеќе »

Учеството на македонската делегација на собирот за одбележување 80 години од создавањетона АФЖ, 6-7 декември 2022, Босански Петровац и Бихаќ

Регионалниот настан за одбележување на 80 години од основањето на АФЖ беше инициран од феминистичките колективи од просторот на поранешна Југославија. Настанот беше организиран од Женската платформа за развој на Србија, со поддршка на фондацијата Фридрих Еберт (регионални канцеларии во Сараево и Белград). Во рамки на одбележувањето на 80 години …

Повеќе »

Нов компјутерски томограф на Факултетот за ветеринарна медицина – Скопје

Нов современ компјутерски томограф за брза и прецизна дијагностика кај домашните миленици со примена на минимално зрачење набави Универзитетската ветеринарна болница при Факултетот за ветеринарна медицина-Скопје. – Следејќи ги најновите достигнувања во ветеринарна медицина првпат во нашата држава Факултетот ги обедини на едно место сите услуги на современата дијагностика кај …

Повеќе »

Интернационален пливачки натпревар пливачи за млади и лица со атипичен развој „Atlas Winter Cup”

Спортско друштво „ИТК Македонија“, во соработка со „Пливачки клуб Атлантида” денеска организираат интернационален пливачки натпревар за млади женски и машки пливачи и лица со атипичен развој „Atlas Winter Cup”. Натпреварот ќе се одржи на базенот „Борис Трајковски“. -Следејќи го основното право на среќа за сите деца и инклузивност на децата …

Повеќе »

Божиќни пештери од вредните раце на Раичкото сестринство за секој христијански дом

Сестринството од манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во село Рајчица, кај Дебар, кое и оваа година се погрижи да изготви божиќни пештери, кои ја внесуваат божиќната атмосфера во православните домови, потсетува дека заинтересираните верници сè уште може да набават ваков традиционален, уникатен божиќен украсза нивниот дом. -Во пресрет на неискажливото Божикно …

Повеќе »

Ректорот Миленковски е Маж со трајни вредности за 2022 година!

    „Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. Овој цитат на Нелсон Мандела е еден од најпознатите за вредноста на образованието. Убавата страна на учењето е тоа што никој не може никому да му го одземе, ниту наученото ниту самиот процес“ порача …

Повеќе »

Лекари од Ниш бараат да работат за без пари, за да се намали листата на чекање

Директорот на Клиниката во Ниш, проф. Д-р Драган Милиќ пред неколку дена на својот Фејсбук профил објави несекојдневна иницијатива. По ова, веќе се испратени и официјални писма на адресите на Министерството за здравство, Републичкиот фонд за здравствено осигурување и раководството на Универзитетската болница Ниш, со барање до да одобри дополнителна …

Повеќе »

„Поради џезот“ – изложба на фотографии на Оливер Белопета

Во галеријата на МКЦ вечерва ќе биде отворена изложба на фотографии на Оливер Белопета насловена „Поради џезот / Because of Jazz“. Оваа изложба, под кураторство на Жига Коритник, беше поставена во 2017 година, во галеријата на Цанкарјев дом во Љубљана. Станува збор за селекција од 30 дела од богатата ризница …

Повеќе »

„Визер“ прекина неколку линии од Македонија

Нискобуџетниот авиопревозник Визер ќе ги прекине летовите на седум линии од поранешна Југославија кои ги засегаат Љубљана и Охрид, како и нејзините бази во Скопје, Белград и Тузла. Авиопревозникот ги прекинува услугите меѓу Шарлроа и Љубљана по единаесет години. Превозникот ги прекина летовите меѓу двата града во текот на зимата, …

Повеќе »

ФИФА со рекордни буџети – Еве колку заработуваат репрезентациите во фудбал

Има многу пари на линијата на Светското првенство во фудбал во 2022 година во Катар. Додека фокусот на повеќето репрезентации ќе биде на подигање на иконскиот трофеј и добро претставување на нивните нации, дефинитивно има опиплива придобивка за успех на теренот. Паричната награда може да биде особено корисна за помалите …

Повеќе »