МАРКЕТИНГ

Аризанов: Што треба да се направи за да останат младите во Македонија ?

Блаже Аризанов е човекот кој разви милионски бизнис и руши општествени табуа. Овој маркетинг експерт, по потекло од Струмица, е ко-основач на стартап-от StayUncle кој ја разбранува Индија. StayUncle е онлајн портал за резервација на хотели за краток или целодневен престој, исклучиво за невенчани љубовни парови. Тој на својот Facebook …

Повеќе »

Роденденски концерт со кинеската пијанистка Зи Зи

По повод 75 годишнината од формирањето, Филхармонија в четврток ќе одржи симфониски концерт симболично насловен „Среќен роденден“ на кој како солист ќе настапи исклучителната кинеска пијанистка Зи Зи. Со оркестарот ќе диригира Борјан Цанев, а на програмата се Концертот за пијано и оркестар од Јоханес, „Фантазија корале“ од Томислав Зографски …

Повеќе »

Први тротинети и велосипеди за најактивните корисници на апликацијата HalkEco

Апликацијата HalkEco на Халкбанк  со која се стимулира пешачењето, трчањето, возењето велосипед или тротинет и која веќе има над 3.000 корисници кои обезбедија над 900 дрвја што банката треба да ги засади во наредниот период, на десетте најактивни корисници веќе им донесе вредни подароци – тротинети и  велосипеди. На петмина …

Повеќе »

Традиционална крводарителска акција на Рамсторе

По повод 14. роденден на Рамсторе Македонија  и во насока на својата визија која има за цел да  превземе чувствителни активности кон општествтото,  во соработка  со Црвен Крст на Град Скопје и заводот за Трансфузиологија, денес (13 ноевмри) заедно со своите вработени   организираа крводарителска акција под мотото „Рециклирај се, …

Повеќе »

Интернационален Картичен Систем АД Скопје КаСис со нови платежни продукти   

Интернационален Картичен Систем АД Скопје – КаСис, процесор за обработка на трансакции со платежни картички и биро за персонализација, за првпат на македонскиот пазар, започна да нуди персонализација на нови “платежни продукти – минитаг и стикери”. Овие продукти претставуваат замена за досегашните стандардни платежни картички, и се во насока да …

Повеќе »

Имајте пријател во секој Рептил

Со квалитетна услуга и амбиент на прво место, повеќе од две децении, на 15 локации во нашиот град го имаме најдобриот избор на се’. Рептил маркетите изградија успешен бренд зад којшто се препознаваат насмевката и услужливоста на вработените кои, на своевиден начин, прераснаа и во пријатели на потрошувачите. Тоа е …

Повеќе »

Три пати зголемено производство сончоглед од лани, новите договори ќе бидат со гарантирана цена

Успешно заврши проектот Договорно производство на сончоглед 2019 во организација на Асоцијацијата на производители на сончоглед, откупувачот – Фабриката „Благој Ѓорев” од Велес и Владата. Според податоците на откупувачот, годинава се откупени три пати повеќе сончоглед од минатата година. – Лани откупивме 2 300 тони, годинава со договорното производство имаме …

Повеќе »

Едукативна работилница на тема- Апитехнички методи за унапредување на пчеларскиот сектор во Крива Паланка

Здружението на пчелари – ПЧЕЛА од Крива Паланка оддржа едукативни работилницa за пчеларите на тема, Апитехнички методи за унапредување на пчеларскиот сектор. Оваа работилница е дел од активностите на здружението ,,Пчела’’, кои се одвиваат во рамки на проектот „Активности за промоција и унапредување на пчеларскиот сектор“, кој финасиски е поддржан …

Повеќе »

Алкалоид АД Скопје дел од најголемиот глобален саем на фармацевтската индустрија

„Алкалоид АД Скопје“ од 5-7 ноември годинава настапи како излагач на најголемиот саем на фармацевтската индустрија во светот: CPhI (Convention on Pharmaceutical Ingredients) кој се одржа во  Франкфурт, Германија. На овој глобален настан, единствен од вакви размери од сферата на фармацевтската индустрија, секоја година учество земаат над 2500 излагачи и повеќе од 45000 посетители од  над 165 земји …

Повеќе »