МАРКЕТИНГ

Промоција на романот „Абафи“ на големиот унгарски писател Миклош Јошика

Во книжевниот салон на „Матица македонска“ на булевар „Климент Охридски“ во Скопје, на 29-ти октомври (вторник) во 20 часот 2019 година ке биде промовиран романот „Абафи“ на големиот унгарски писател, Миклош Јошика. Со овој чин издавачот и унгарската амбасада во Скопје го одбележуваат националниот празник на Унгарија. За делото, што …

Повеќе »

Како свежо меленото кафе го подобрува вашето здравје?

Дебатата за здравствените ефекти на кафето трае со години, а аргументите постојано се менуваат поради секојдневните нови научни студии кои истражуваат дали кафето е добро или лошо, дали треба да се пие во големи количини или само една шолја, со шеќер или без. Сепак, скоро сите експерти се согласуваат дека …

Повеќе »

Opel продолжува со електричната офанзива: 8 електрифицирани модели до 2021 година

Opel продолжува со својата голема офанзива за електрификација. Уште во 2021 година, брендот од Риселхајм ќе понуди вкупно осум електрифицирани возила во важните продажни сегменти. „Ќе го електрифицираме целото портфолио на производи до 2024 година. Дополнителни модели ќе следат наскоро откако сега почнавме со Corsa-e и Grandland X Hybrid4 годинава“, …

Повеќе »

Донаторска акција „Нахрани 10.000“

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ е акција за донирање храна на одбрани локации и нејзино дистрибуирање до социјално загрозените граѓани. Целта е на граѓаните да им се даде можност да донираат храна до нашите сограѓани преку собирање на 10 тони храна која ќе заврши во рацете на 10.000 граѓани. Хуманитарниот …

Повеќе »

Министерот за култура Исмаили во посета на Културно-информативниот центар во Софија

Министерот за култура Хусни Исмаили, во рамките на престојот во Република Бугарија, го посети Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија. Министерот Исмаили присуствуваше и на промоцијата на книгата „Ервехе” од академик Луан Старова, која е преведена на бугарски јазик, а се сретна и со директорот Сашко Насев со …

Повеќе »

Ексклузивитет на фестивалот на грчки филм и култура: Концерт на Фоивос Девлиоријас

Фестивалот на грчки филм и култура годинава има и еден голем ексклузивитет- тоа е специјалниот концерт на еден од најпознатите грчки музички бендови во последните години, бендот на Фоивос Деливоријас, кој ќе одржи концерт вечерва (25 октомври), во Клуб ресторанот МКЦ. Тие имаат специјален репертоар за оваа прилика и ќе …

Повеќе »

Руралните жени бараат водоводи, канализациони системи и организиран превоз (видео)

Само пет отсто од жените во руралните средини имаат имот на свое име. Тоа е една од пречките за пристап до фондови и воопшто до економско зајакнување. Ова е една од поентите на конференцијата која се одржа во Свети Николе, каде се пренесоа искуствата на руралните жени од Вардарскиот регион …

Повеќе »

АмЧам Македонија избра ново лидерство

На 19то по ред годишно Генерално собрание претставници на компаниите членки на Американската стопанска комора во Македонија (АмЧам Македонија) избраа нови членови на Одборот на директори: г-ѓа Јелена Арсовска, Генерален Директор, Меккен г-дин Михаел Солтер, Генерален Директор, Филип Морис г-дин Драган Давитков, Генерален Директор, PwC Оваа година на Собранието присуствуваа …

Повеќе »

Владата донесе дополнителна субвенција од 400 денари за предадено јагне

Владата на последната седница донесе одлука за нова дополнителна субвенција за одгледувачите на овци. Дополнителната субвенција е за предадено јагне во регистриран кланичен капацитет и е во висина од 400 денари по грло. Оваа дополнителна субвенција се носи поради проблемите со висината на цената на јагнето која што ја имаа …

Повеќе »